Strieborná medaila K narodeninám - vínna réva s venovaním proof

Strieborná medaila K narodeninám - vínna réva s venovaním proof

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
marec 2019
Cena
100,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Hľadáte originálny, ale aj tradičný spôsob, ako dobrému človeku popriať všetko najlepšie k narodeninám? Hovorí sa, že dobrý človek zreje ako víno, a vínna réva je preto hlavným motívom striebornej pamätnej medaily Českej mincovne, na ktorú vyryjeme vaše osobné venovanie.

„Boh stvoril len vodu. Človek stvoril víno,“ nechal sa počuť francúzsky spisovateľ Victor Hugo. Jeho názor, že nápoj z hrozna je niečím vskutku neobyčajným, nie je v dejinách ojedinelý – víno je totiž chutné, ale tiež zdraviu prospešné. Potvrdil to Louis Pasteur, keď povedal, že „víno je možné považovať za najhygienickejší a najzdravší nápoj“. Pretože víno občerstvuje tiež dušu, francúzsky lekár razom dodal, že „je viac filozofie vo fľaši než vo všetkých knihách“. Napokon už staré latinské príslovie tvrdí, že „vo víne je pravda“. A nielen tá! Rímsky básnik Ovidius vedel, že „víno dodáva odvahu“ a grécky dramatik Euripides veril, že „kde nie je víno, nie je láska“. Ďalší starovekí myslitelia však boli opatrnejší. Izraelský král Šalamún si bol dobre vedomý, že „víno spôsobí, že i múdry zblúdi“ a rímsky rečník Cicero mu dal za pravdu, keď prehlásil, že „keď vchádza víno, odchádza tajomstvo“. Rozsúdiť by ich mohol anglický dramatik William Shakespeare, ktorého presvedčenie, že „dobré víno je dobrý priateľ, keď s ním dokážeme zachádzať“, by sa dalo zhrnúť do troch slov. Všetko s mierou!

Citát, príslovie, meno, dátum, venovanie, … – to všetko môžeme vyryť na reverznú stranu darčekovej medaily z ateliéru MgA. Terezy Eisnerovej. Jediným limitom je rozsah textu: štyri riadky po pätnástich znakoch vrátane medzier. Priestor pre rytie je ohraničený vínnou révou. Averzná strana medaily je rovnako venovaná vínu – nesie vkusnú kompozíciu zloženú z pohárikov, strapcov hrozna, listov a ratolestí.

V ponuke Českej mincovne nájdete tiež razbu s predpripraveným textom DOBRÝ ČLOVĚK ZRAJE JAKO VÍNO.
 

Špecifikácia

Číslo
31497-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Tereza Eisnerová
Autor reverzu
MgA. Tereza Eisnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...