Strieborná medaila Českej pečate - Ekko, komtúr Templárskeho rádu pre Čechy stand

Strieborná medaila Českej pečate - Ekko, komtúr Templárskeho rádu pre Čechy stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
november 2019
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Piata emisia cyklu České pečate otvára kapitolu pripomínajúcu predstaviteľov katolíckej cirkvi, ktorá bola v stredoveku na vrchole moci. Strieborná medaila skrášlená patinou je venovaná komtúrovi templárskeho rádu Ekkovi.

Brat Ekko získal skúsenosti v boji proti Saracénom na maloázijskom pobreží a neskôr – po tom, čo boli križiaci nútení opustiť Svätú zem – sa osvedčil ako diplomat a správca majetku rádu, keď sa stal templárskym komtúrom pre Čechy, Moravu a časti Sliezska a Rakúska. I keď v porovnaní s krajinami západnej Európy predstavovala stredoeurópska provincia pre templárov skôr perifériu, stal sa Ekko významným mužom, ktorý sa pohyboval na dvore českých kráľov a viedenských vojvodov a pre rád získal rozsiahle dŕžavy. Bola to práve úspešná expanzia, ktorá sa nakoniec stala templárom osudnou… Pečať komtúra Ekka pochádza z roku 1295. V tom čase u nás boli templári už viac než pol storočia a netušili, že ich vplyv je tŕňom v oku európskym mocnárom, ktorí sa už čoskoro postarajú o pád celého rádu. Pečať vyjadruje ako prvotné rytierske cnosti, tak i neskorší vývoj rádu smerujúci k bohatstvu a moci.

Reverzná strana medaily predkladá kľačiaceho Ekka s obnaženým mečom. „Medzi príslušníkmi rádu bola povinná chudoba, čo sa prejavovalo napríklad v jednoduchosti zbraní a odevov,“ vysvetľuje akad. sochár Michal Vitanovský. V pravej časti reverzu sa nachádza vyobrazenie rádovej pečate, ktorá predkladá dvoch jazdcov na jednom koni – opäť symbol chudoby, ale zároveň tiež spolupatričnosti rytierov. Pri logu, ktoré sa prelína celým zberateľským cyklom, dotvára kompozíciu reverzu ešte datácia komtúrovej osobnej pečate, ich výtvarná rekonštrukcia je venovaná averznej strane medaily. „V jej strede sa nachádza jednoduchý gotický štít so záhadným znamením, ktoré sa vzpiera jednoznačnému heraldickému výkladu. Erb obklopujú dekoratívne rozviliny – ktoré možno reflektujú skrytú potrebu prepychu,“ dodáva autor medaily.

Neoddeliteľnou súčasťou emisie je špeciálne balenie, ktoré obsahuje kresby a sprievodné slovo Michala Vitanovského.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31431-723
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...