Strieborná medaila České pečate - Vítek III. z Prčice a Plankenbergu stand

Strieborná medaila České pečate - Vítek III. z Prčice a Plankenbergu stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
november 2018
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Cyklus Českej mincovne České pečate, ktorý na naše dejiny nahliada unikátnou optikou sveta sfragistiky, je tvorený striebornými medailami skrášlenými patinou. Po dvojici razenia venovaných našim panovníkom otvára tretia emisia kapitolu pripomínajúcu svojbytnú spoločenskú vrstvu stredovekého sveta - šľachtu - zastúpenú Vítkom III. z Prčice a Plankenberka.

Počiatky mocného rodu Vítkovcov siahajú do druhej polovice 12. storočia a sú spojené s heraldickou povesťou o delení ruží, podľa ktorej Vítek I. z Prčice podelil  medzi svojich päť synov ruže rôznych farieb. Jeden zo synov - Vítek III. z Prčice a Plankenberka, ktorý od otca dostal strieborný štít s červenou ružou, - je považovaný za zakladateľa rodu pánov z Rožmberka. Jeho pečať, ktorá sa dochovala v jedinom exemplári, patrí medzi takzvané pešie pečate štítového tvaru„Z hľadiska ikonografie je zaujímavý štít normanského typu, ktorý tvorí neobvyklý celkový tvar pečate. Výzbroj stojacej postavy urodzeného stredovekého bojovníka sa skladá z ďalšieho štítu, kopije so zástavou a miskovitej prilby zodpovedajúcej 13. storočiu. Zbroj rytiera kryje vrchná suknica nazývaná surcot . V opise je potom vedľa krstného mena Witka uvedený ešte nemecky znejúci predikát DE PLANKHINBERC," vysvetľuje autor medaily a znalec českej histórie akad . sochár Michal Vitanovský.

Kým averzná strana razby je venovaná rekonštrukcii dobovej pečate, reverzná strana ukazuje kľačiaceho šľachtica, ktorý od otca za prítomnosti štyroch bratov preberá heraldický štít. „Vítek III. z Prčice, ktorý zomrel po roku 1244, žil v čase chudobnom na písomné pamiatky, a preto o ňom vieme len veľmi málo. Táto scéna však môže mať reálne jadro, aj keď nie je doložená písomnými prameňmi," dodáva Michal Vitanovský . Kompozíciu reverzu dotvára ešte opis a kruhové logo kolekcie. Medaila zo zberateľského cyklu je uložená do špeciálneho balenia, ktoré obsahuje kresby a sprievodné slovo autora.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31398-723
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...