Strieborná medaila 10 oz Jablonec nad Nisou a 30 rokov českej meny stand
Strieborná medaila 10 oz Jablonec nad Nisou a 30 rokov českej meny stand
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Popis
Česká mincovňa z Jablonca nad Nisou vznikla v roku 1993. Jej 30. výročie pripomína mimoriadna pamätná medaila vyrazená z desiatich trojských uncí rýdzeho striebra, ktorú zdobí farebný smalt.
Keď sa v roku 1993 Československo rozpadlo na dva samostatné štáty, na území novovzniknutej Českej republiky nebola žiadna mincovňa. Česká národná banka začala hľadať náhradu, a pretože nemala v úmysle budovať štátny podnik, vypísala verejný tender. Jeho víťazom sa stala spoločnosť Bižuterie z Jablonca nad Nisou, ktorá mohla ponúknuť bohaté skúsenosti v oblasti kovovýroby. Nová divízia Bižuterie s názvom Česká mincovňa bola slávnostne otvorená 1. júla 1993. Prácu Českej mincovne odvtedy oceňuje nielen Česká národná banka, ale celá Česká republika. Minciari v Jablonci nad Nisou doposiaľ vyrazili cez 3 miliardy mincí. Pre centrálnu banku štátu vyrábajú všetko kovové obeživo, ktoré Čechom cinká vo vreckách, t. j. 1, 2, 5, 10, 20 a 50Kč mince, ale aj všetky pamätné mince zo zlata a striebra. Vyrobili okrem iného aj zlatú mincu s hmotnosťou 130 kilogramov a nominálnou hodnotou 100 miliónov Kč, ktorá sa stala najväčšou frézovanou mincou na svete. Svoje postavenie však Česká mincovňa nezískava automaticky – už 30 rokov sa o mincové zákazky s úspechom uchádza vo výberových konaniach. Okrem výroby pre potrebu štátu každoročne pripravuje aj vlastný emisný plán, ktorý obsahuje desiatky titulov. Snúbi sa v nich špičkové umelecké a remeselné spracovanie, prísne obmedzený emisný náklad a prednosti drahých kovov. V ich reliéfoch sa ukrýva množstvo emócií aj tisíc rokov lásky k remeslu…
Averzná strana medaily, ktorá je venovaná Jablonci nad Nisou, dominuje Nová radnica. Monumentálnu funkcionalistickú budovu postavenú v 30. rokoch 20. storočia vyobrazila medailérka Irena Hradecká, DiS. Kompozíciu averzu dotvára pohľad na mesto z vtáčej perspektívy. „Sú tam také detaily ako strechy domov aj s komínmi alebo tobogan pri mestskom bazéne, pokiaľ sa niekto pozorne pozrie,“ hovorí medailér Jakub Matouš, DiS. Vodná plocha jabloneckej priehradnej nádrže Mšeno je spolu s hlavnými pozemnými komunikáciami vyplnená farebným smaltom. Reverzná strana pamätnej medaily je potom venovaná Českej mincovni. „Pracoval som s motívmi českých obežných mincí. Zobrazil som ich vždy z tej strany, na ktorej sa nachádza nominálna hodnota – s výnimkou päťdesiatkoruny ide teda o rubové strany. Zvyšnú plochu som vyplnil jednotlivými rokmi existencie Českej mincovne od roku 1993 do roku 2023,“ hovorí študent jabloneckej medailérskej školy David Špryňar.
Okrem smaltu sa môže pamätná medaila Českej mincovne pochváliť ešte patinou a limitovaným nákladom, ktorý je len 300 kusov. Každý exemplár je ručne číslovaný na hrane.