Strieborná kilová medaila Štatutárne mesto Teplice stand

Strieborná kilová medaila Štatutárne mesto Teplice stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
24 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Štatutárne mestá

Šestnásta strieborná medaila Českej mincovne s hmotnosťou jedného kilogramu, ktorá vychádza v rámci cyklu venovaného našim štatutárnym mestám, predstavuje Teplice.

Druhé najstaršie české kúpele boli v minulosti jednou z najmódnejších sezónnych destinácií v Európe.
Pre ich vybranú kultúru a barokovú architektúru sa prezývali Malý Paríž. V roku 1712 do Teplíc zavítal ruský cár Peter I. Veľký, ktorý bol kúpeľmi natoľko uchvátený, že po návrate do Ruska nariadil hľadanie liečivých prameňov. O presných sto rokov neskôr, v roku 1812, sa v teplickej Zámockej záhrade stretli dvaja giganti svetového umenia – Ludwig van Beethoven a Johann Wolfgang Goethe. O ďalší rok neskôr Teplice hostili ruského cára Alexandra I., pruského kráľa Fridricha Viliama III. a rakúskeho cisára Františka I., ktorí sa tu dohovárali na spoločnom postupe proti vojskám Napoleona Bonaparta. V roku 1854 potom blahodarný účinok teplických kúpeľov, ktoré liečia a posilňujú pohybový aparát, vyskúšala cisárovná Alžbeta Bavorská, ktorá je známejšia ako Sissi. Kúzelná atmosféra starých čias zostáva v teplických uliciach, námestiach a záhradách dodnes…

Medailérka
Štěpánka Doležalová umiestnila na averznú stranu medaily Kolostůjovu fontánu. Tento symbol Teplíc, ktorý vznikol v roku 1862, pripomína povesť Václava Hájka z Libočian o nájdení liečivých prameňov. Kompozíciu averzu dotvára detailný letecký pohľad na mestské centrum. Reverzná strana medaily potom nesie mapu Českej republiky s vyznačenými štatutárnymi mestami.

Úctyhodná nie je len hmotnosť kilogramovej razby, ale tiež jej emisný náklad – vznikne len
24 číslovaných kusov uložených do luxusného dreveného etui.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31631-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
1000 g
Priemer
90 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...