Strieborná kilová medaila Štatutárne mesto Teplice stand
Strieborná kilová medaila Štatutárne mesto Teplice stand
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Štatutárne mestá
Šestnásta strieborná medaila Českej mincovne s hmotnosťou jedného kilogramu, ktorá vychádza v rámci cyklu venovaného našim štatutárnym mestám, predstavuje Teplice.
Druhé najstaršie české kúpele boli v minulosti jednou z najmódnejších sezónnych destinácií v Európe. Pre ich vybranú kultúru a barokovú architektúru sa prezývali Malý Paríž. V roku 1712 do Teplíc zavítal ruský cár Peter I. Veľký, ktorý bol kúpeľmi natoľko uchvátený, že po návrate do Ruska nariadil hľadanie liečivých prameňov. O presných sto rokov neskôr, v roku 1812, sa v teplickej Zámockej záhrade stretli dvaja giganti svetového umenia – Ludwig van Beethoven a Johann Wolfgang Goethe. O ďalší rok neskôr Teplice hostili ruského cára Alexandra I., pruského kráľa Fridricha Viliama III. a rakúskeho cisára Františka I., ktorí sa tu dohovárali na spoločnom postupe proti vojskám Napoleona Bonaparta. V roku 1854 potom blahodarný účinok teplických kúpeľov, ktoré liečia a posilňujú pohybový aparát, vyskúšala cisárovná Alžbeta Bavorská, ktorá je známejšia ako Sissi. Kúzelná atmosféra starých čias zostáva v teplických uliciach, námestiach a záhradách dodnes…
Medailérka Štěpánka Doležalová umiestnila na averznú stranu medaily Kolostůjovu fontánu. Tento symbol Teplíc, ktorý vznikol v roku 1862, pripomína povesť Václava Hájka z Libočian o nájdení liečivých prameňov. Kompozíciu averzu dotvára detailný letecký pohľad na mestské centrum. Reverzná strana medaily potom nesie mapu Českej republiky s vyznačenými štatutárnymi mestami.
Úctyhodná nie je len hmotnosť kilogramovej razby, ale tiež jej emisný náklad – vznikne len 24 číslovaných kusov uložených do luxusného dreveného etui.