Strieborná kilogramová minca Jaroslav Hašek stand

Strieborná kilogramová minca Jaroslav Hašek stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
apríl 2023
Emisný náklad
200 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

V roku 2023 si pripomíname 100. výročie úmrtia Jaroslava Haška. Veľkému spisovateľovi vzdáva hold veľká strieborná minca Českej mincovne, ktorej hmotnosť je celý jeden kilogram rýdzeho striebra.

Bohém, búrlivák, vtipkár, provokatér, recesista, mystifikátor, tulák, anarchista, pijan, bigamista, legionár, boľševik, politik, novinár, básnik a humorista, ktorý napísal cez 1500 poviedok, čŕt, satír, kabaretných výstupov, humoresiek, fejtónov a článkov. Na to, že strávil päť rokov vo vojne a dožil sa len štyridsať rokov, po sebe Jaroslav Hašek zanechal pozoruhodné dielo. Jeho najsilnejšími stránkami boli vtip a irónia. Vychutnával si postavy ľudových prefíkancov, ktorí dokážu podať hlboké myšlienky zábavným spôsobom. V bizarných príbehoch dokázal vyhrotiť sociálne kontrasty až do podoby groteskného a sarkastického výsmechu. Kládol dôraz na nonsens a náhodu, čím sa blížil k dadaistickým snahám o nové umenie. To všetko bolo určujúce aj pre jeho základné dielo z rokov 1921 – 1923, ktoré bolo v priebehu storočia preložené do 58 svetových jazykov… Vlastenecký prostáčik superarbitrovaný pre hlúposť, alebo prefíkanec, ktorý na úsvite vojny svojimi neuveriteľnými výkladmi zámerne vytáča ľudí do nepríčetnosti? Taký je milovaný aj zatracovaný hrdina štvordielneho románu s názvom Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Kultový príbeh, ktorý zosmiešňoval dobový militarizmus a zároveň vyzdvihoval humor ako spôsob prežitia v krízových situáciách, bohužiaľ zostal nedokončený, ale aj tak zo svojho autora urobil jedného zo sto najčítanejších spisovateľov sveta…

Autorkou majestátnej mince je akademická sochárka Majka Wichnerová. Reverznú stranu venovala portrétu, menu a životným rokom Jaroslava Haška. Averzná strana predstavuje názvy Haškových najznámejších diel – OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA, HUMORESKY, DVA TUCTY POVÍDEK, MŮJ OBCHOD SE PSY, MÁJOVÉ VÝKŘIKY, TRAMPOTY PANA TENKRÁTA. Pretože licenciu na vydávanie investičných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 80 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2023.

Minca je uložená do luxusného dreveného etui a sprevádza ju špeciálny číslovaný certifikát pravosti.

Špecifikácia

Číslo
76271-710
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
80 NZD
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
1000 g
Priemer
90 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...