Strieborná dvojuncová investičná minca Český lev 2020 stand

Strieborná dvojuncová investičná minca Český lev 2020 stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
február 2020
Emisný náklad
4450 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Český Lev 2020

„České levy“ – rad investičných mincí razených v Českej mincovni pod zahraničnou licenciou - vychádzajú v niekoľkých rôznych prevedeniach. Jedným z variantov je dvojuncová strieborná minca vyrazená v neobvyklom vyhotovení „piedfort".

Produktová séria Český lev je veľmi pestrá. Obsahuje razby zo zlata aj striebra. Ich hmotnosti zodpovedajú násobkom a podielom trojskej unce, pričom jedinú výnimku tvoria najväčšie mince, ktoré vážia celý jeden kilogram. Základným vyhotovením, v ktorom sú mince razené, je „štandard " vyznačujúci sa matným povrchom. Vybrané varianty sa potom objavili vo vyhotovení „reverse proof", ktoré vyniká matnou mincovou plochou a lešteným reliéfom. Ďalším špeciálnym typom razby, ktorý rozšíril leviu sériu, je tzv. „piedfort".  Mince s týmto označením majú oproti tradičným razbám dvojnásobnú hmotnosť pri zachovaní priemeru, čo znamená, že disponujú dvojnásobnou hrúbkou. Razby tohto typu sa prvýkrát objavili v 12. storočí vo Francúzsku a v súčasnosti zažívajú vo svete veľký boom medzi investormi aj zberateľmi.

V roku 2020 dostali všetky varianty investičných mincí Českej mincovne nový kabátik, ale hlavná myšlienka zostala zachovaná. Vedľa českého leva v netradične realistickom podaní predkladá reverzná strana striebornej mince ešte ďalšie dva symboly českej štátnosti - svätováclavskú korunu, ktorá spočíva na hlave dvojchvostej šelmy, a orlicu na štíte, ktorá je syntézou svätováclavského, moravského a sliezskeho dravca. Autorom reliéfu je medailér Asamat Baltaev, DiS. Averzná strana nesie atribúty ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných mincí – t. j. portrét a meno kráľovnej Alžbety II., rok emisie 2020 a nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD). To všetko je doplnené ešte lipovými ratolesťami.

Celkový emisný náklad mince obsahuje 5500 kusov - z toho 4450 kusov je k dispozícii samostatne v ochrannom puzdre. Ďalších 1000 kusov je uložených do špeciálneho číslovaného balenia a zostávajúcich 50 kusov je súčasťou ucelenej série strieborných mincí.   

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75707-750
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
62,2 g
Priemer
37 mm
Balenie
puzdro
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...