Strieborná dvojuncová investičná minca Český lev 2019 stand

Strieborná dvojuncová investičná minca Český lev 2019 stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
február 2019
Emisný náklad
4470 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

České levy - séria investičných mincí razených v Českej mincovni pod zahraničnou licenciou - sa svetu predstavili roku 2017, a to v niekoľkých rôznych vyhotoveniach. V roku 2019 sa ich ponuka ďalej rozrastá a jedným z nových variantov sa stáva dvojuncová strieborná minca vyrazená v neobvyklom vyhotovení „piedfort".

Produktová séria Český lev je 
veľmi pestrá. Obsahuje razby zo zlata aj striebra. Ich hmotnosti zodpovedajú násobkom a podielom trojskej unce, pričom jedinú výnimku tvorí najväčšia minca, ktorá váži celý jeden kilogram. Základným vyhotovením, v ktorom sú mince razené, je „štandard" vyznačujúci sa matným povrchom. Vybrané varianty sa potom objavujú vo vyhotovení „reverse proof", ktoré vyniká matnou mincovou plochou a lešteným reliéfom. Najnovším typom razby, ktorý rozširuje leví rad, je tzv. „Piedfort". Mince s týmto označením majú oproti tradičným razbám dvojnásobnú hmotnosť pri zachovaní priemeru, čo znamená, že disponujú dvojnásobnou hrúbkou. Razby tohto typu sa prvýkrát objavili v 12. storočí vo Francúzsku a v súčasnosti zažívajú vo svete veľký boom medzi investormi aj zberateľmi.

Všetky varianty investičných mincí Český lev s hmotnosťou prevyšujúcou jednu trojskú uncu dostali v roku 2019 
obmenený kabátik a ani dvojuncová strieborná minca nie je výnimkou. Vedľa dvojchvostej šelmy predkladá reverzná strana ešte ďalšie dva symboly českej štátnosti -svätováclavskú korunu a plamennú svätováclavskú orlicu. Averzná strana nesie atribúty ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných mincí – t. j. portrét a meno kráľovnej Alžbety II., rok emisie 2019 a nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD). To všetko je doplnené ešte o lipové ratolesti. Vlastenecký reliéf mince je dielom medailéra Asamata Baltaeva, DiS., ktorý sa inšpiroval pôvodným výtvarným návrhom Jaroslava Bejvla.

Celkový emisný náklad mince tvorí 5000 kusov - 
4470 kusov je k dispozícii samostatne v ochrannej kapsule. Ďalších 500 kusov je uložených do špeciálneho číslovaného balenia, ktoré pripomína, že rok 2019 je rokom 100. výročia vzniku československej meny. Zostávajúcich 30 kusov je súčasťou série vysokohmotnostných strieborných mincí.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75579-750
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
62,2 g
Priemer
37 mm
Balenie
puzdro
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...