Škvrny na minciach Mikulov

2.3.2023

V roku 2022 si zberatelia a investori mohli kúpiť zlaté mince Českej národnej banky v nominálnej hodnote 5 000 Kč venované mestskej pamiatkovej rezervácii Mikulov.

Možno už viete, že viacerí majitelia objavili na týchto minciach (v štandardnej aj proof verzii) nevzhľadné červené škvrny. Ak ste si zakúpili mince s mikulovskou tematikou, žiadame vás, aby ste si ich dôkladne prezreli.

V prípade, že škvrny nájdete, navštívte niektorú z pobočiek Českej mincovne v Prahe, Brne, Jablonci nad Nisou alebo Bratislave. Naši kolegovia od vás mince prevezmú (každá musí byť zabalená v originálnej kapsule a etuji, certifikát si však nechajte so sebou) a zabezpečia ich výmenu za bezchybné kusy.

Pozor - výmenu sme schopní uskutočniť len vtedy, ak nám chybné mince odovzdáte do 15. apríla 2023.

 

Čo je to "zlatá hrdza"?

Čisté zlato nekoroduje. Ako je teda možné, že sa na ňom objavujú škvrny?

Výrobca plášťa - alebo polotovaru, z ktorého v Českej mincovni razíme mince - používa svoje nástroje na prácu s rôznymi materiálmi. Okrem zlata k nim patrí aj striebro. Je preto možné, že pri valcovaní sa na zlatý plát prilepí stopové množstvo striebra, ktoré sa potom zmení na červený sulfid strieborný.

Je nám veľmi ľúto, že sme sa dozvedeli o chybe nášho dodávateľa. Ubezpečujeme vás, že naši technológovia robia všetko pre to, aby sa táto nepríjemná situácia už neopakovala...

Ďakujeme vám za pochopenie.

Tím Českej mincovne

Pochybení našeho dodavatele nás velmi mrzí. Ujišťujeme vás, že naši technologové dělají vše pro to, aby se tato nepříjemná situace neopakovala…

Děkujeme za pochopení.

Tým České mincovny

Česká mincovna
Loading...