Prémiu v nedeľňajších pretekoch vyplatí Česká mincovňa v zlate

18.1.2023

Jizerská 50 je legendárny pretek, na ktorom sa stretávajú profesionáli s hobby bežcami. Je tiež živou spomienkou na 15 československých horolezcov, ktorí zahynuli pri zemetrasení v Peru pod Huascaránom v roku 1970. Najznámejšie české zimné preteky sú už 20 rokov súčasťou FIS Marathon Cupu a ich trate priťahujú čoraz viac známych pretekárov. Tento rok bude po prvýkrát pridaná zlatá prémia na 30. kilometri nedeľňajších pretekov.

Česká mincovňa je už niekoľko rokov významným partnerom všetkých pretekov ČEZ Jizerská 50. V tomto roku, v roku 30. výročia nielen samostatnej Českej republiky a českej koruny, ale aj Českej mincovne, je okrem tradičného sponzorského príspevku v podobe medailí pre každého účastníka a striebra pre víťazov pripravená aj špeciálna Cenová prémia na 30. kilometri hlavných pretekov. "Prémie prvým trom súťažiacim mužom a ženám odovzdáme v zlate, a to vo forme zlatých investičných mincí Český lev," vysvetlila hovorkyňa mincovne Lenka Klimentová a dodala, že to nie je jediná novinka.

V stánku Českej mincovne s hravými aktivitami na štadióne v Bedřichove sa ľudia môžu prostredníctvom filmovej slučky preniesť aj do výroby peňazí a vidieť, ako sa razia české peniaze. Prvou mincou vyrobenou v Jablonci v roku 1993 bol päťdesiathalier. Táto hliníková minca sa nakoniec stala zastaranou a upadla do zabudnutia. "Ale v súvislosti s Jizerskou 50 sme mysleli na hliníkové české peniaze. Máte ich ešte doma v hliníkovej krabičke na mince? Nájdite ich! Počas pretekov nimi môžete zaplatiť za malé občerstvenie v našom stánku," vyzýva Klimentová.

"Veľmi si vážime vzájomnú spoluprácu s Českou mincovňou, ktorá už štvrtý rok prináša účastníkom pretekov ČEZ Jizerskej 50 neprehliadnuteľnú pamiatku v podobe pamätnej medaily. Samotní súťažiaci sa na túto špeciálnu odmenu pýtajú vopred a zaujímajú sa, ako bude vyzerať tentoraz," hovorí Richard Valoušek z usporiadateľskej agentúry Raul.

Česká mincovňa razí účastnícke medaily pre súťažiacich už po štvrtýkrát. Tento rok je farba magnetického blistra, v ktorom je medaila zabalená, zelená. Autor, ktorým je opäť akademický sochár Jiří Dostál, umiestnil na lícnu stranu medaily motto NEBĚŽÍM SÁM/SAMA. To v sebe nesie nielen myšlienku kamarátstva a partnerstva, ale aj myšlienku fair play. Číslo na zadnej strane nie je len dĺžka hlavného závodu J50. Medaile nie sú na predaj a dostanú ich len účastníci pretekov, nájdete ich v balíku pretekov. Českým víťazom budú udelené medaily z rýdzeho striebra.

"Na obehových lisoch razíme viac ako osemtisíc medailí z obyčajných kovov. Výroba, balenie a expedícia nám zaberie približne týždeň práce," vysvetlil výrobný riaditeľ Českej mincovne Stanislav Bachtík a dodal, že sto medailí v striebornej farbe vyrobia lisovníci na špecializovanom pracovisku na razbu drahých kovov. Krstní rodičia tohtoročnej emisie prišli počas slávnostnej razby vyraziť prvé kusy: olympionička a bronzová medailistka z majstrovstiev sveta v behu na lyžiach Alena Bartošová, primátor Jablonca nad Nisou Miloš Vele a starosta Bedřichova Petr Holub.

"Jizerskú päťdesiatku vnímam ako výnimočné športové podujatie, pretože sa na nej stretávajú amatérski aj profesionálni bežci. Je to jedinečná udalosť nielen v regióne, ale aj v celej krajine," povedal primátor Miloš Vele na slávnostnom odovzdávaní pečiatok. Aj Alena Bartošová považuje možnosť mincovne a krstnej mamy medaily za veľký zážitok. "Na konci svojho života som mincoval medaily pre športovcov, je to neopakovateľný moment," povedal bývalý bežec na lyžiach.

Alena Bartošová (olympijské hry Sapporo 1972 a Innsbruck 1976, majstrovstvá sveta Falun 1974) vedie počas tohtoročnej Jizerskej 50 firemnú štafetu vo farbách Českej mincovne.  A nie len tak hocijaký. V roku 1984 získal štvorlístok pretekárov striebornú olympijskú medailu v štafete na 4×5 km v Sarajeve.  "Máme ďalšiu štafetu, ktorú budú viesť naši zamestnanci. Naši ľudia štartujú aj v nedeľu v tridsiatke alebo v hlavných pretekoch," dodala za Mincovňu Monika Patková z firemného oddelenia. Veľmi sa teší na pretekársku atmosféru a dúfa, že sa príroda upokojí a napadne sneh.

Česká mincovna
Loading...