Objavte poklady starých civilizácií

20.2.2023

Objavte poklady starých civilizácií

Výrobky Českej mincovne sú zvyčajne uložené v ochranných kapsuliach, ale tentoraz sme urobili výnimku. Pretože naše najnovšie mince vynikajú vysokým reliéfom, chceme vám dať možnosť dotknúť sa ich! Hlboký reliéf je preto okrem patiny opatrený aj špeciálnou ochrannou fóliou, ktorá sa postará o to, aby nestratil svoj lesk...

Ľudmila Cvengrošová je popredná slovenská sochárka, ale aj vášnivá cestovateľka, ktorá navštívila pamätné miesta po celom svete. Svoju lásku k umeniu, cestovaniu a všetkým ľudským kultúram zhmotnila do podoby strieborných mincí. Na reliéfe prvej pamätnej emisie zo série, ktorá predstavuje poklady starých civilizácií, sú tri pamiatky: úchvatné jordánske skalné mesto Petra, posvätný keltský kotol z dánskeho Gundestrupu a dokonalá socha lietajúceho koňa z čínskej provincie Kan-su.

Pre milovníkov archeológie

Slovenská výtvarníčka, ktorá nachádza inšpiráciu v muzeálnych vitrínach a v rozhovoroch s archeológmi, navštívila našu bratislavskú predajňu, aby verejnosti predstavila svoju novú sériu. Tento rok sa na jej minciach objavujú tieto motívy:

  • Poklady starých civilizácií I. - Skalné mesto Petra / Keltský kotol z Gundestrupu / Soška lietajúceho koňa z Kan-su
  • Poklady starých civilizácií II. - Megalitický komplex Stonehenge / Socha mysliteľa z Cernavody
  • Poklady starých civilizácií III. - Pyramídy v Gíze / Socha sediaceho pisára zo Sakkáry
  • Poklady starých civilizácií IV. - Býk Rhyton / Hadia bohyňa / Levia brána / Agamemnonova maska

"Cestujte a pozerajte sa nielen na sopky, jazerá a vodopády. Viac ako prírodné krásy ma totiž zaujímajú ľudia a ich diela - výtvory, ktoré dokáže vytvoriť ľudská ruka. Vždy som si vážila ľudskú prácu," hovorí Ľudmila Cvengrošová. O schopnostiach a sláve akademickej sochárky svedčí aj fakt, že pamätnú medailu, ktorú vytvorila pre Jána Pavla II. si vybral do svojho osobného archívu sám pápež.

Česká mincovna
Loading...