Geniálny vynálezca Tesla opäť na minci, tentoraz bezdrôtovo

16.5.2023

Česká mincovňa v rámci osláv 30 rokov od svojho vzniku vydáva tretiu mincu s fyzikom a vynálezcom Nikolou Teslou. Po prvej, zobrazujúcej spor s Edisonom, a druhej s motívom elektrických výbojov je na minci tentoraz vyobrazená téma bezdrôtovej komunikácie. Aj predposledná minca zo štvordielnej série s vyobrazením srbského génia je vyrazená v jednej trójskej unci striebra.

„Teslove vynálezy znamenali pre celé ľudstvo obrovský skok dopredu, a preto sme sa v Českej mincovni rozhodli vyjsť investorom a zberateľom v ústrety – nepripomíname fyzika len jednou mincou, ale ukazujeme jeho geniálne vynálezy v štvordielnej sérii. Tá má tiež vyšší zberateľský potenciál. U podobných sérií sme v minulom období zaznamenali až dvadsaťpercentný medziročný nárast záujmu, a to aj z dôvodu ochrany investovaných peňazí pred infláciou,“ hovorí obchodný riaditeľ Českej mincovne Aleš Brix.

Bezdrôtový prenos energie bol ďalším krokom v Teslove elektrickej revolúcii. Geniálny srbský fyzik dokázal, že energiu ide vyrobiť a prenášať bezdrôtovo, a to na veľké vzdialenosti. Svet bohužiaľ nebol na Teslov vynález pripravený - takto dostupná elektrina bola v rozpore s plánmi jeho podporovateľov. Bankár J. P. Morgan tušil, že Tesla chce bezdrôtovo prenášanú energiu poskytnúť všetkým zadarmo, a tak ho v nákladnej realizácii nepodporil. Tesla sa teda sústredil na bezdrôtový prenos informácií ao niekoľko rokov skôr ako Talian Guglielmo Marconi svoj vynález patentoval. Marconi ale na prenose signálu na vzdialenosť niekoľkých kilometrov pomocou rádiových vĺn zbohatol a získal zaň aj Nobelovu cenu. Tesla sa s ním roky súdil a spravodlivosti bolo urobené zadosť až pol roka po jeho smrti, keď americký najvyšší súd vyhlásil Marconiho patenty za neplatné a prisúdil autorstvo rádia Nikolovi Teslovi.

Geniálnemu fyzikovi a vynálezcovi N. Teslovi, ktorý študoval na Karlovej univerzite v Prahe, bude v rámci tejto série venovaná ešte jedna, tiež strieborná minca v kvalite proof. Bol to práve on, ktorý umožnil skrotiť prírodný živel, vodu. „Záverečná minca v Teslovom štvorlístku bude už pred prázdninami pripomínať skrotenie Niagarských vodopádov,“ približuje tlačová hovorkyňa Lenka Klimentová.

Vo „vojne prúdov“, ktorá mala rozhodnúť, čím bude poháňaný svet, išlo o vedecké ideály, budúcnosť ľudstva i veľa peňazí. Thomas Edison, ktorý propagoval jednosmerný prúd, aj Nikola Tesla, ktorý prišiel s prúdom striedavým, potrebovali pre svoje technológie získať politiky a širokú verejnosť. Príležitosť zažiariť, a to doslova, im dala svetová výstava v Chicagu. Akcia konaná pri príležitosti 400. výročia objavenia Ameriky mala byť prehliadkou americkej výnimočnosti, a usporiadatelia preto vypísali výberové konanie na dodanie veľkolepého verejného osvetlenia. Ako efektívnejšie a lacnejšie sa nakoniec ukázali Teslove technológie, ktoré Chicagu ponúkol priemyselník George Westinghouse. Mesto osvetlili desiatky tisíc žiaroviek a milióny návštevníkov onemeli úžasom. Vďaka Teslovi mohli ľudia pozorovať napríklad prvé nočné futbalové stretnutie v dejinách.

„Zbierku štyroch mincí si môžete uložiť do tejto plechovej zberateľskej etue. Viečko zdobí portrét Nikoly Tesly, z ktorého sršia elektrické výboje symbolizujúce geniálne myšlienky. Neoddeliteľnou súčasťou krabičky je príloha s dobovými fotografiami z albumu Nikoly Tesly,“ doplnila Klimentová.

Info box

Autor mince, je mladý ale veľmi nadaný medailér Asamat Baltaev, ktorý má za sebou aj napriek svojmu veku už množstvo prestížnych realizácií a úspešne konkuruje aj oveľa skúsenejším kolegom. Do Českej republiky sa vydal študovať na popud svojho otca, ktorý pracoval v Rusku ako rytec. Dnes tridsaťdvaročný rodák z Čuvašskej republiky v pätnástich rokoch nastúpil na odbor rytectva na SUPŠ a VOŠ v Turnove, po maturite pokračoval na Vyššej odbornej škole v Jablonci nad Nisou v odbore medailérstva. Už ako študent sa zúčastňoval so súťažou. Jeho klauzúrnu prácu s motivom hradu Rabí si vybrala Česká mincovňa v roku 2012 na realizáciu. Hneď po absolvovaní školy vyhral súťaž Českej národnej banky na zlatom pamätnej minci z cyklu Mosty, teda konkrétne železobetónový most v Karvinej-Darkove. O štyri roky neskôr pripísal ďalší úspech, tentoraz na zlatú pamätnú mincu z cyklu Hrady. Je autorom designu aj investičných mincí Český lev, ktoré Česká mincovňa už od roku 2017 razí.

Česká mincovna
Loading...