Česká mincovňa zažiarila na Jizerskej 50 nielen zlatom

17.2.2023

Česká mincovňa je už niekoľko rokov významným partnerom všetkých pretekov ČEZ Jizerská 50. Tento rok, v roku 30. výročia nielen samostatnej Českej republiky a českej koruny, ale aj Českej mincovne, pripravila mincovňa okrem tradičného sponzorstva v podobe medailí pre každého účastníka a v striebre pre víťaza aj špeciálnu zlatú cenu na 30. kilometri hlavných pretekov. "Prémiu pre prvých troch pretekárov a pretekárky sme odovzdali v zlate, konkrétne to budú zlaté investičné mince Český lev," hovorí Klimentová a dodáva, že to nebola jediná novinka.

V stánku Českej mincovne s hravými aktivitami na štadióne v Bedřichove mohli ľudia prostredníctvom filmovej slučky vidieť aj to, ako sa razia české peniaze. Prvou mincou vyrobenou v Jablonci v roku 1993 bol päťdesiathalier. Tento hliníkový peniaz sa nakoniec stal zastaraným a upadol do zabudnutia. "O hliníkových českých peniazoch sme však uvažovali v súvislosti s Jizerskou päťdesiatkou. Kto ich mal ešte doma v pokladničke, mohol si ich vymeniť v našom stánku v Bedřichove," hovorí Klimentová.

Česká mincovňa sa však nestratila ani na trasách J50, kde na 30 a 50 jazdili nielen samotní zamestnanci, ale aj naši hostia. Najvyťaženejšia bola piatková firemná štafeta. "Nasadili sme tri tímy." Českú mincovňu reprezentoval ženský štafetový tím vo významnom zložení. Jej členkami boli Květa Jeriová-Pecková, Dagmar Hromádková, Gabriela Soukalová a Blanka Paulů. Štyri lyžiarky, ktoré majú olympijské striebro zo Sarajeva 1984. Po prvýkrát od olympiády sa stretli v takejto kompletnej zostave. V Bedřichove vyhrali kategóriu ženských štafiet.

Mintová však bola na pódiu ešte raz s českou juniorskou štafetou. Tri jablonecké juniorky s trénerkou Klárou Moravcovou z miestneho SKI klubu Jablonec vybojovali pre Českú mincovňu striebro v konkurencii dospelých profesionálnych športovcov. "O týchto chlapcoch budeme určite počuť aj z medzinárodných súťaží. Máme z nich veľkú radosť," dodala Klimentová.

Česká mincovna
Loading...