Slov. minca 5 EUR 2021 Kamzík vrchovský tatranský stand

Slov. minca 5 EUR 2021 Kamzík vrchovský tatranský stand

Stav skladu
Skladom
Cena
7,70 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Tretia emisia z cyklu pamätných euromincí, ktorý je venovaný slovenskej faune a flóre, pripomína kamzíka horského tatranského.

Kamzík horský tatranský
je symbolom slovenských hôr. Na celom šírom svete totiž žije len vo Vysokých a Nízkych Tatrách. Od 18. storočia sa počty tohto ohrozeného druhu znižovali – najprv v dôsledku konania lovu a pasenia dobytka, neskôr pre zmenu klímy a turistiku. Dobrou správou je, že vďaka ochranárskemu úsiliu kamzíkov utešene pribúda… Tieto divoké horské kozy sú odolné, ale zároveň veľmi plaché. Keď sa cítia v ohrození, uchyľujú sa do skalnatého terénu, ktorý im poskytuje životne dôležité útočisko pred dravými šelmami a ľuďmi. Stáda sa vyskytujú v nadmorských výškach od 1200 do 2650 metrov, čo zodpovedá výške Lomnického štítu. Stavba tela kamzíkov s predĺženými zadnými nohami a špeciálnymi kopytami je na pohyb v náročnom teréne dobre prispôsobená, ale ich obľúbeným stanoviskom sú predovšetkým trávnaté svahy. Cez leto sa živia rastlinami a v zime z kameňov obhrýzajú lišajníky a mach.

Slovenský medailér
Karol Ličko umiestnil na averznú stranu mince kamzíka stojaceho na skale, pod ktorou rastie chránený plesnivec alpský. Reverzná strana potom predstavuje detail kamzíkovej hlavy so skalami v pozadí. V reliéfe mince nájdete ešte slovenský štátny znak, nápis SLOVENSKO, rok emisie 2022, nominálnu hodnotu 5 EUR a slovensko-latinský názov poddruhu KAMZÍK VRCHOVSKÝ TATRANSKÝ – RUPICAPRA RUPICAPRA TATRICA.

Pamätnú mincu z bežných kovov vyrazila
Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Špecifikácia

Číslo
85079-810
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Meď
Rýdzosť
750 / 1000
Hmotnosť
19,1 g
Priemer
25,75 mm
Česká mincovna
Loading...