Slov. minca 2 EUR 1. parný stroj na odčerpanie vôd z baní - 300.výročie stand

Slov. minca 2 EUR 1. parný stroj na odčerpanie vôd z baní - 300.výročie stand

Stav skladu
Skladom
Emisný náklad
1000000 ks
Cena
3,90 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

V roku 2022 uplynulo 300 rokov od chvíle, keď bol na Slovensku zostrojený revolučný parný stroj na odčerpávanie banskej vody. Toto výročie pripomína slovenská pamätná minca vyrazená v kvalite štandard.

Starobylé kráľovské banícke mesto Nová Baňa vyrástlo nad zlatonosnými žilami stredného Slovenska. Najväčší rozmach dosiahlo v 14. storočí, ale po krátkej epizóde rozkvetu nasledovala epocha tragédií. Nová Baňa bola zasiahnutá vnútornými uhorskými nepokojmi, morovou epidémiou aj vojnou s Turkami, ktorí ju v roku 1664 zničili. Strasti sa nevyhli ani miestnym baníkom, ktorých prácu po stáročia narušovala spodná voda, ktorá zaplavovala štôlne. Tento problém sa baníci rozhodli vyriešiť vynaliezavo – s použitím modernej technológie. Zariadenie na odčerpávanie banskej vody, ktoré v roku 1722 zostrojil anglický inžinier Isaac Potter, sa stalo prvým parným strojom svojho druhu v kontinentálnej Európe. Za dvadsaťštyri hodín dokázalo odčerpať cez dva milióny litrov vody, ale ani to, bohužiaľ, nestačilo a v roku 1729 bol stroj rozobraný z dôvodu vysokých prevádzkových nákladov aj značnej poruchovosti…

Averznej strane mince, ktorá je dielom medailéra Mgr. art. Petra Valacha, dominuje vyobrazenie novobanského parného stroja doplnené podpisom Isaaca Pottera. Kompozíciu dotvárajú ešte výročné roky 1722 – 2022 a nápis SLOVENSKO. Reverzná strana potom predkladá všetky náležitosti platnej mince s nominálnou hodnotou 2 €.

Mincu vydala Národná banka Slovenska a vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Špecifikácia

Číslo
85083-810
Autor averzu
Branislav Ronai
Autor reverzu
Branislav Ronai
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Meď
Rýdzosť
750 / 1000
Hmotnosť
8,5 g
Priemer
25,75 mm
Česká mincovna
Loading...