Séria zlatých svätovítských dukátov 2021 proof

Séria zlatých svätovítských dukátov 2021 proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
december 2021
Emisný náklad
40 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Luxusná séria štyroch zlatých svätovítskych dukátov s ročníkom 2021, ktoré sa môžu pochváliť špičkovou kvalitou proof, vzdáva hold svätému Vítovi – jednému z najväčších českých patrónov.

Vít pochádzal z rodiny sicílskeho pohana, ale jeho vychovávatelia ho v ranom detstve obrátili na kresťanskú vieru. Pretože rodiny kresťanov boli na úsvite 4. storočia nášho storočia kruto prenasledované, Vítov otec svojho syna zo strachu udal úradom. Keď sa potom chlapec odmietol vzdať svojej lásky ku Kristovi, Rimania ho umučili na smrť… Úcta k Vítovi, ktorý bol vyhlásený za svätého, sa rýchlo šírila po celej Európe a spolu s ňou putovali aj jeho zázračné ostatky. Po tom, ako sa Vítovo rameno dostalo do Saska, moc Germánov pozoruhodne vzrástla, a tak ho začali velebiť ako štátotvorného svätca. Potom sa však Sasi svojej relikvie vzdali. Prečo by sa bezohľadný a surový saský dobyvateľ Henrich Vtáčnik vzdával národného pokladu? A ešte k tomu v prospech Čechov, s ktorými viedol vojnu? Stalo sa tak po stretnutí s kniežaťom Václavom – miernym a ušľachtilým mužom, ktorý Henrichovi ukázal, že skutočnou podstatou kresťanstva je láska k blížnemu. Český panovník prijal saský dar s obrovskou úctou ako symbol priateľstva medzi Čechmi a Nemcami. Svätý ostatok uložil na Pražskom hrade, kde v roku 929 nechal vybudovať Rotundu svätého Víta, ktorú neskôr nahradila bazilika, a nakoniec rovnomenná katedrála…

Svätovítske dukáty, ktoré sú dielom medailéra Mgr. Art. Romana Lugára, sú inšpirované cenenými svätováclavskými dukátmi, ktoré boli razené za prvej republiky. V sérii nájdete štyri rôzne razby – dukát, dvojdukát, päťdukát a desaťdukát. Averzná strana je vždy venovaná postave svätého Víta – na dukáte a dvojdukáte sedí na tróne, na päťdukáte a desaťdukáte ide na koni s relikviárom v ruke. Opis na averze OCHRAŇUJ NAŠI ZEMI A NÁROD ČESKÝ je doplnený o storočie založenia Rotundy svätého Víta 929. Reverzná strana vo všetkých prípadoch predstavuje českého leva v erbe zo 13. storočia – na dukáte a dvojdukáte ho lemujú motívy stĺpa z Baziliky svätého Víta, na päťdukáte a desaťdukáte je obklopený vitrážovou rozetou z Katedrály svätého Víta. Ďalej na reverze nájdete ešte opis SVATOVÍTSKÝ DUKÁT, číslovku označujúcu príslušný násobok dukáta a rok vydania 2021.

Štvorica dukátových razieb je uložená do spoločného etui a vybavená špeciálnymi certifikátmi pravosti.

Špecifikácia

Číslo
42119-651
Autor averzu
Mgr. art. Roman Lugár
Autor reverzu
Mgr. Art. Roman Lugár
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
62,82 g
Priemer
"20/25/34/42" mm
Balenie
Červené plastové etui
Česká mincovna
Loading...