Séria troch zlatých mincí Sv. Anežka Česká proof

Séria troch zlatých mincí Sv. Anežka Česká proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2021
Emisný náklad
200 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Po svätom Jánovi Nepomuckom a svätej Ľudmile vzdáva trojica zlatých mincí Českej mincovne hold ďalšiemu náboženskému symbolu našej vlasti – svätej Anežke Českej.

Ako najmladšia
dcéra Přemysla Otakara I. – prvého českého kráľa, ktorého titul bol dedičný – sa Anežka Přemyslovna už v útlom veku stala predmetom sobášnej politiky. O jej ruku sa postupne uchádzali sliezske knieža, rakúsky vojvoda aj anglický kráľ, ale zo svadby vo všetkých prípadoch zišlo. Posledným nápadníkom Anežky sa potom stal samotný rímsky cisár, avšak mladá žena, ktorej otec bol v tom čase už po smrti, túto ponuku odmietla a dala prednosť Bohu. K rozhodnutiu, ktoré zaskočilo celú Európu, dal svojej obľúbenej sestre súhlas kráľ Václav I. Zároveň jej venoval miesto v Prahe, na ktorom založila kláštor svätého Františka pre ženský rehoľný rád klarisiek s rozsiahlym špitálom. V ňom sa Anežka po zvyšok života starala o chudobných a chorých. Ako klauzúrna sestra nesmela opúšťať kláštor, ale napriek tomu udržiavala čulé kontakty s kráľovskou rodinou aj pápežskou kúriou. Na svoju dobu bola veľmi vzdelaná a stala sa výraznou osobnosťou politického, kultúrneho a spoločenského života. Zomrela v požehnanom veku 71 rokov. Anežkini obdivovatelia sa potom viac ako šesť storočí usilovali o jej svätorečenie, ku ktorému nakoniec došlo 12. novembra 1989.

Trojdielna séria mincí, ktorá je dielom medailérky
Lenky Nebeskej, DiS., oslavuje Anežku ako emancipovanú princeznú, zapálenú rehoľníčku a uctievanú sväticu, o ktorej zázrakoch rozpráva množstvo legiend. Jednotlivé reverzné strany mince predkladajú Anežkine portréty a rozličné atribúty – korunu a přemyslovskú orlicu; anežský kláštor a Baránka Božieho; českého leva a vztýčené ruky, ktorých prsty tvoria „víťazné véčko“. Posledný výjav odkazuje na skutočnosť, že ku kanonizácii Anežky Českej došlo niekoľko dní pred vyvrcholením nežnej revolúcie. Ako by sa naplnilo dávne proroctvo, ktoré hovorilo, že v Čechách nastane mier a pokoj, keď bude Anežka prehlásená za svätú… Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021.

Trojica mincí je uložená do luxusnej
drevenej škatuľky.

Špecifikácia

Číslo
75879-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
23,34 g
Priemer
22 mm
Balenie
Drevené etui tmavé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...