Séria štyroch zlatých mincí Československí letci RAF - 68. nočná stíhacia peruť proof
Séria štyroch zlatých mincí Československí letci RAF - 68. nočná stíhacia peruť proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Popis
Piata séria Českej mincovne z cyklu, ktorý vzdáva hold našim „nebeským jazdcom", je zároveň sériou poslednou. Štvorica zlatých mincí pripomína osudy 68. nočnej stíhacej perute RAF.
História pôsobenia našich letcov v britskom Kráľovskom letectve je bohatá. Okrem československých perutí slúžili Česi a Slováci v množstve ďalších útvarov RAF. Najviac sa zapísali do kroniky britskej 68. perute, ktorá s nepriateľom bojovala za tmy. V prvopočiatkoch nočného leteckého boja slúžili stíhačom len vlastné oči, mesačný svit a pozemné svetlomety. Revolúcia sa odohrala na začiatku druhej svetovej vojny, keď Luftwaffe začala sériu bombardovacích náletov na anglické mestá, a spočívala v použití palubného radaru, ktorého kolískou bola práve Veľká Británia. Slúžiť u nočnej stíhacej perute a stretávať sa s nemeckými lietadlami, plavidlami aj riadenými strelami bolo ešte náročnejšie, než bojovať s nepriateľom za denného svetla.
Cyklus Českej mincovne venovaný československým letcom slúžiacim v RAF začal vychádzať pri príležitosti 75. výročia bitky o Britániu. Postupne sa v ňom objavili tieto témy - znaky československých perutí, ich lietadlá, letecké esá a významné udalosti. Mnoho zberateľov poukazovalo na to, že popri štyroch československých perutiach - 310., 311., 312. a 313. - by si svoju mincu zaslúžila tiež 68. peruť. Hoci bola britská, vyznačovala sa veľkým počtom Čechov a Slovákov, ktorí sa vyznamenali do tej miery, že peruť prijala české motto „Vždy připraven". V roku 2019 preto cyklus uzatvára práve pamätná séria venovaná 68. peruti. Jednotlivé mince z ateliéru akademického sochára Zbyňka Fojtů tematicky nadväzujú na štyri predchádzajúce série - reverzné strany nesú symbol perute (sovu s českým mottom), jej prvú skutočne účinnú nočnú stíhačku (Bristol Beaufighter), dve letecké esá ( pilota Miloslava Mansfelda a radarového operátora Slavomila Janáčka ) a výjav z bojového nasadenia (útok na strelu V-1) . Spoločná averzná strana mincí potom patrí atribútom ostrova Niue (zahraničného emitenta, ktorý Českej mincovni umožňuje vydávať vlastné pamätné mince) - mene a portrétu kráľovnej Alžbety II., nominálnej hodnote 10 DOLLARS (NZD) a roku emisie 2019. Tieto atribúty sú doplnené symbolikou RAF.
Nedeliteľnou súčasťou každej série je drevená škatuľka (ozdobená tematickou rytinou nočnej stíhačky de Havilland Mosquito), ktorá ukrýva doteraz najvýpravnejšiu sprievodnú publikáciu. Jednotlivé kapitoly nadväzujú na výjavy vyobrazené na minciach, a to slovom i unikátnymi fotografiami. Ako zdroje pri tvorbe publikácie poslúžili autentické zážitky a archívy pamätníkov.