Séria štyroch strieborných dvojuncových mincí Rok 1920 proof

Séria štyroch strieborných dvojuncových mincí Rok 1920 proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
november 2020
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Rok 1920

Séria štyroch pamätných mincí Českej mincovne s názvom Rok 1920 pripomína 100. výročie kľúčových okamihov budovania československej štátnosti. Každá minca je vyrazená z dvoch trojských uncí čistého striebra vo vyhotovení piedfort - to znamená, že mince majú oproti tradičným razbám dvojnásobnú hrúbku.

V roku 
1920 sa Československo chystalo osláviť druhé narodeniny. Malo za sebou menovú reformu a jeho vyspelé hospodárstvo naberalo na obrátkach, ale pretože vznik republiky v roku 1918 bol prevratný, mnoho štátotvorných riešení bolo dovtedy len provizórnych. „Rím nebol postavený za deň" a o tom, že vznik nezávislého štátu Čechov a Slovákov bol dlhý a náročný proces, rozpráva štvorica mincí. Prvá minca je venovaná vydaniu prvej československej ústavy - najdôležitejšieho zákona krajiny, z ktorej  naši zákonodarcovia čerpajú dodnes. Druhá minca pripomína boj o hranice republiky, s ktorými sa okolité štáty nechceli zmieriť ani dva roky po vojne. Tretia minca patrí T. G. Masarykovi, ktorý sa stal druhýkrát prezidentom - tentoraz na základe skutočnej  plnohodnotnej  voľby. Štvrtá minca vzdáva hold našim legionárom, ktorí bojovali za samostatnosť Československa po celom svete a ktorí sa s veľkou slávou konečne vracali domov.

Autorom všetkých štyroch mincí je 
akademický sochár Zbyněk FojtůJednotlivé reverzné strany predkladajú dosky slávnostného vyhotovenia československej ústavy a stĺp budovy ústavného súdu; mapu republiky a vyobrazenie Alžbetinho mosta, ktorý bol svedkom československo-maďarských bojov; portrét T. G. Masaryka; legionársky obrnený vlak a loď, ktorá našincov viezla cez oceán. Spoločným prvkom všetkých mincí je trikolóra, ktorá sa objavuje aj na averznej strane, kde ju sprevádzajú lipové ratolesti. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je ostrov Niue, ich averz nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty - portrét a meno kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2020.

Štvordielny komplet mincí je uložený do luxusnej 
drevenej škatuľky.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75722-751
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
248,8 g
Priemer
37 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...