Séria štyroch strieborných dvojuncových mincí Cesta za slobodou proof
Séria štyroch strieborných dvojuncových mincí Cesta za slobodou proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Popis
V roku 2019 si pripomíname 30. výročie pádu totalitného komunistického režimu v Československu. Hlavné udalosti a kľúčové osobnosti československej cesty za slobodou pripomína séria štyroch pamätných mincí Českej mincovne. Každá minca je vyrazená z dvoch trojských uncí rýdzeho striebra vo vyhotovení piedfort – to znamená, že mince majú oproti tradičným razbám dvojnásobnú hrúbku.
Písal sa rok 1989 a vo vzduchu bola cítiť zmena. Začalo to nenápadne, ale protesty v Československu naberali na obrátkach a ich intenzita prekvapila vládnucich politikov, opozíciu i širokú verejnosť. Komunistický režim odpovedal hrubou silou, ale tentoraz bolo niečo inak – ľudia sa konečne prestali báť. Pretože si to strojcovia totality neuvedomovali, ich dni boli spočítané.
- Prvá minca je venovaná takzvanému „Palachovmu týždňu“ – pietnemu aktu naplánovanému k výročiu samoupáleniu Jana Palacha, ktorý sa zmenil na mohutný prejav občianskeho odporu. Brutálny zákrok represívnych zložiek sa vtedy minul účinkom a vyvolal ešte väčšie rozhorčenie, ktoré prerástlo do sedem dní trvajúcich protestov a radikalizáciu doposiaľ pokojnej verejnosti.
- Druhá minca je venovaná „básnikovi s gitarou“ Karlovi Krylovi, ktorý prepožičal hlas Pražskej jari. Jeho poetické melancholické balady a satirické i vážne protestsongy reflektujúce spoločnosť sa stali jedným zo symbolov odporu proti okupácii Československa.
- Tretia minca pripomína manifest Václava Havla s názvom „Několik vět“, ktorý svojím vecným a neútočným textom po prvýkrát prelomil bariéru medzi disentom a širokou verejnosťou. Petíciu, ktorej ústrednou témou bola sloboda, podpísalo 40-tisíc ľudí.
- Štvrtá minca pripomína nežnú revolúciu – živelný sled udalostí, ktoré sa začali „masakrom na Národnej triede“ a skončili sa definitívnym pádom železnej opony. Prevrat, ktorý sa stal známym svojou nenásilnou povahou, umožnil občanom Československa, aby sa po prvýkrát po štyroch dekádach mohli slobodne rozhodovať.
Reverzné strany jednotlivých mincí, ktoré sú dielom medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., predkladajú štylizované tváre Jana Palacha, Karla Kryla a Václava Havla, a nakoniec dva vztýčené prsty tvoriace víťazné véčko – teda gesto, ktoré je neodmysliteľne spojené s nežnou revolúciou. Averzná strana, ktorá je spoločná pre všetky štyri mince, je venovaná svätému Václavovi – symbolu vlastenectva a kontinuity českej štátnosti. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je ostrov Niue, nesie ich averzná strana ešte jeho nevyhnutné náležitosti – portrét a meno kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2019.
Štvordielny komplet mincí je uložený do luxusnej drevenej škatuľky. Ich viečko zdobí rytina v podobe reťaze, ktorá symbolizuje útlak a neslobodu. Nádej na zmenu potom predstavuje jeden roztrhnutý článok.