Séria obežných mincí 2025 proof
Séria obežných mincí 2025 proof
Popis
S obežnými mincami v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč sa Česi stretávajú takmer denne. Prejdú nespočetným množstvom ľudských rúk a medzi ich najdôležitejšie vlastnosti preto patrí odolnosť a trvanlivosť. Naše mince sú však okrem prostriedku výmeny tiež malými umeleckými dielami, a tak ich Česká mincovňa v spolupráci s Českou národnou bankou razí aj v chúlostivej kvalite proof, ktorá sa vyznačuje zrkadlovým leskom a urobí radosť každému zberateľovi.
Všetky mince majú svojich autorov. Premýšľali ste niekedy o tom, kto stojí za českým obeživom? Ide o štvoricu špičkových akademických sochárov:
Mince s nominálnymi hodnotami 1 a 2 Kč pochádzajú z dielne Jarmily Truhlíkovej-Spěvákovej ( * 14. 11. 1940) – jej korunová minca národnú banku oslovila natoľko, že dvojkorunu spracovala už ako priamu zákazku bez vyhlásenia súťaže.
Päťkoruna je dielom legendárneho výtvarníka Jiřího Harcubu (6. 12. 1928 – 26. 7. 2013) – ten pri jej tvorbe vyšiel z dizajnu svojich starších mincí, ktorými Česi a Slováci platili v časoch socializmu i federácie.
10 a 50 Kč mince spracoval Ladislav Kozák (31. 8. 1934 – 22. 7. 2007) – za bimetalovú obežnú mincu s naším najväčším nominálom potom dostal prestížne ocenenie pre najkrajšiu mincu sveta.
Dvadsaťkorunáčka je dielom Vladimíra Oppla ( * 19. 1. 1953) – ten je okrem iného autorom Radu T. G. Masaryka, najkrajšej zlatej mince na svete, najväčšej zlatej mince v Európe a možno si ešte pamätáte jeho paťdesiathaliernik.
Komplet českého obeživa a ročníkom 2025 je v sérii doplnený o pamätnú medailu z rýdzeho striebra, ktorej reliéf bol tentoraz inšpirovaný kráľovským dukátom z roku 1978 s motívom Karola IV. O vernú rekonštrukciu historického diela medailéra Petra Formánka sa postarala medailérka Mária Filová, DiS.
Šestica mincí je spolu s medailou uložená do papierového balenia, ktorého súčasťou je certifikát pravosti vytlačený Státní tiskárnou cenin.