Séria dvoch zlatých mincí Svätovítsky poklad - Korunovačný kríž proof

Séria dvoch zlatých mincí Svätovítsky poklad - Korunovačný kríž proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
júl 2022
Emisný náklad
200 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Séria dvoch zlatých mincí Českej mincovne vzdáva hold korunovačnému krížu, ktorý je jedným z najvzácnejších predmetov Svätovítskeho pokladu.

Svätovítsky poklad,
ktorý storočia budovali Přemyslovci, Luxemburgovci, Jagellovci aj Habsburgovci, je jedným z najväčších chrámových pokladov v Európe. Tvorí ho zbierka historických predmetov, ktorých liturgická, umelecká, remeselná aj materiálna hodnota je nevyčísliteľná. Počiatky pokladu spadajú do 10. storočia a sú priamo spojené s vládou svätého Václava, ktorý získal relikviu z ramennej kosti svätého Víta. Knieža ju uložilo na Pražskom hrade, kde nechalo vybudovať Rotundu svätého Víta, ktorú neskôr nahradila katedrála s rovnakým menom. V 14. storočí, keď boli pozostatky svätých najväčšími cennosťami Európy, sa o rozšírenie pokladu významne zasadil Karol IV. Ten nechal zhotoviť nielen veľkolepú svätováclavskú korunu, ktorá odvtedy spočívala na hlavách českých kráľov, ale aj ostatkový kríž, ktorý sa stal najvýznamnejším predmetom kráľovstva. Zlatý kríž totižto ukrýval relikvie spojené so životom a utrpením samotného Ježiša Krista – klinec a triesky z Kristovho kríža, tŕne z jeho koruny, povraz, ktorým bol bičovaný, a špongiu, ktorou mu bol podávaný ocot. Zbožný kráľ z rodu Luxemburgovcov vyhotovenie skvostného diela nielen inicioval, ale spolu s vynikajúcimi umelcami svojho dvora sa osobne podieľal na jeho celkovej koncepcii. Relikviárový kríž bol potom pravidelne prítomný pri korunovačnom obrade českých kráľov, a preto sa mu začalo hovoriť korunovačný…

Korunovačný kríž
nájdete na reverznej strane oboch zlatých mincí v sérii. V reliéfe prvej mince ho sprevádza korunovaný portrét Karola IV. z profilu. Doplnkovým motívom druhej mince je symbol chrámu svätého Víta v podobe svätovítskeho kohúta, ktorý je umiestený na hrebeni katedrály ako koruhvička. Averzná strana je spoločná pre obe mince a nesie dekoratívne ornamenty. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2022. To všetko je dielom medailérky Lenky Nebeskej, DiS.

Emisný náklad má len
200 kusov kompletných sérií.

Špecifikácia

Číslo
76138-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
22 mm
Balenie
Papierové etui čierne s melírovanou vložkou
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...