Séria dvoch toliarov Kráľovské dvojice - Vladislav II. a Judita Durínska proof
Séria dvoch toliarov Kráľovské dvojice - Vladislav II. a Judita Durínska proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Kráľovské dvojice
Tretia séria dvoch strieborných toliarov z cyklu Českej mincovne Kráľovské dvojice, ktorý vzdáva hold významným historickým párom, je venovaná Vladislavovi II. a Judite Durínskej.
Vladislav II. bolo přemyslovské knieža, ktoré dostalo českú krajinu do povedomia Európy. Bol skúseným bojovníkom, a keď prisľúbil cisárovi Svätej ríše rímskej pomoc v boji proti severotalianskym mestám na čele s Milánom, ktoré potom slávne dobyl, vyslúžil si za to kráľovskú korunu. Vladislav sa tak stal iba druhým českým kráľom v histórii, aj keď tento titul nebol dedičným. Prvým českým kráľom , ktorému sa podarilo zaistiť kráľovský titul aj pre svojich potomkov, bol Vladislavov syn Přemysl Otakar I. Matkou Přemysla bola Vladislavova druhá manželka Judita Durínska. Kronikár Vincentius opisuje kráľovnú ako „pani znamenitej krásy, ducha neobyčajného a takmer mužského, mysle smelej a podnikavej, milovníčku náuk a literatúry, zbehlú i v reči latinskej a vo veciach politických". Judita sa naučila po česky, neváhala svojho muža zastupovať v štátnických záležitostiach a stala sa zakladateľkou mnohých významných stavieb.
„Kráľova reverzná strana sa sústreďuje na získanie kráľovskej koruny z rúk cisára Fridricha Barbarossu. Skutočnosť, že išlo o politický akt predstavujúci odmenu pre lojálneho spojenca, je vyjadrená umiestnením hlavných postáv do pozadia a absenciou dvoranov, ktorých zastupuje len dvojica rytierov. Miesto konania korunovácie pripomína mestský znak Regensburgu. Kráľovnina reverzná strana potom zdôrazňuje jej pozoruhodné zakladateľské aktivity, ktoré bývali v stredoveku vyhradené skôr mužom. Ide o prvý kamenný most v Prahe a kláštor benediktínok v Tepliciach. Ten bol pre Juditu zrejme veľmi dôležitý a predpokladá sa, že v ňom bola pochovaná," vysvetľuje akademický sochár Michal Vitanovský. „Spoločná averzná strana s tvárami Vladislava II. a Judity Durínskej sa neopiera o ich historické spodobnenie - to sa totiž nezachovalo. V typoch tvárí sú preto zachytené charakteristické vlastnosti páru, a to Vladislavova bojovnosť a Juditina kultivovanosť. V prípade kráľa je k dispozícii aspoň jeden autentický detail - totiž že bol bez fúzov, čo dokazujú jeho denáre," dodáva autor strieborných toliarov. Kráľovskú dvojicu ďalej identifikujú erby - durínsky lev a přemyslovská orlica.
Dvojica pamätných medailí je uložená do elegantnej drevenej škatuľky, ktorej viečko zdobí osobnosť kráľa a kráľovnej symbolizované šachovými figúrkami. Súčasťou balenia je aj ilustrovaný certifikát pravosti so sprievodným slovom autora.