Séria dvoch strieborných mincí Svätovítsky poklad - Relikvia sv. Václava proof
Séria dvoch strieborných mincí Svätovítsky poklad - Relikvia sv. Václava proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Popis
Séria dvoch strieborných mincí Českej mincovne, ktorá pripomína význam relikvií svätého Václava, je druhou emisiou z voľného cyklu venovaného Svätovítskemu pokladu.
Keď svätý Václav v 10. storočí získal relikviu z ramennej kosti svätého Víta, najskôr netušil, že sa začala písať história jedného z najväčších chrámových pokladov v Európe. Domovom Svätovítskeho pokladu sa stala Rotunda svätého Víta. Tú nechal knieža Václav postaviť na Pražskom hrade, kde neskôr vyrástla katedrála rovnakého mena. Rôznorodú zbierku dych vyrážajúcich liturgických predmetov nevyčísliteľnej hodnoty rozširovali Přemyslovci, Luxemburgovci, Jagellovci aj Habsburgovci. Zahrnovala zdobené relikviáre, monštrancie, vyšívané rúcha, korunovačné klenoty a mnoho ďalšieho… Po zavraždení svätého Václava sa neoddeliteľnou súčasťou pokladu stali aj jeho vlastné relikvie – lebka, zbraň a zbroj. Z nariadenia Karola IV. na lebke svätca spočívala svätováclavská koruna, ktorou boli korunovaní českí králi. Svätováclavským mečom potom boli pasovaní rytieri. Ďalšími pamiatkami na svätého Václava boli jeho drôtená košeľa a prilbica. Tieto ranostredoveké pamiatky boli funkčné a na pohľad strohé, a tak boli postupom času upravované a skrášľované. Napríklad meč získal novú rukoväť a prilba nánosník.
Dvojdielna séria je dielom medailérky Lenky Nebeskej, DiS. Zatiaľ čo reverzná strana prvej mince je venovaná lebke svätého Václava, na druhom reverze nájdete Václavovu zbroj a zbraň. Doplnkovým motívom je symbol kniežaťa v podobe orlice. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averzné strany oboch mincí nesú jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2023.
Obe strieborné mince v sérii sú skrášlené selektívnym pozlátením.