Sada slov. euromincí 2023 30. výročie vzniku samostatného Slovenska - plexi obal proof

Sada slov. euromincí 2023 30. výročie vzniku samostatného Slovenska - plexi obal proof

Stav skladu
Vypredané
Emisný náklad
1400 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

V roku 2023 uplynulo 30 rokov od vzniku Slovenskej republiky. Tento historický medzník slovenskej štátnosti pripomína séria slovenských euromincí vyrazených v kvalite proof.

Pokiaľ neberieme do úvahy obdobie druhej svetovej vojny, spoločný štát Čechov a Slovákov existoval od 28. októbra 1918 do 31. decembra 1992. Za toto obdobie sa jeho názov často menil. Mali sme Československú republiku, Česko-Slovenskú republiku, Československú socialistickú republiku aj Českú a Slovenskú Federatívnu Republiku. V roku 1918 bola hlavným motívom vzniku spoločného štátu snaha získať prevahu nad nemeckým a maďarským obyvateľstvom, ale tento dôvod na sklonku druhého tisícročia pominul. Naopak rozdiely medzi Čechmi a Slovákmi sa stále viac prehlbovali. Po dlhých 74 rokoch preto nadišiel čas, aby sa oba národy vydali svojimi vlastnými cestami. Rozchod to bol pokojný. Chaos, ktorý prežili obyvatelia rozpadajúcej sa Juhoslávie a Sovietskeho zväzu, sa v srdci Európy nekonal. „Zamatový rozvod“, ako situáciu nazvali západné médiá, je dodnes uvádzaný ako ukážkový príklad pozitívneho rozdelenia štátu, ktoré môže v konečnom dôsledku viesť k zlepšeniu a utuženiu vzťahov medzi národmi. Obe republiky, Slovensko a Česko, k sebe majú stále blízko – a to nielen zemepisne. Naše kultúry, jazyky, myslenie aj povahy sú si natoľko podobné, že navždy zostaneme „bratia“…

V ucelenej sérii nájdete všetky platné obežné euromince, ktoré v roku 2023 vydala Národná banka Slovenska a vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica. Ide o nominálne hodnoty 1, 2, 5, 10, 20 a 50 c a 1 a 2 €, ktoré sú doplnené o tematický pamätný žetón.

Komplet je uložený do plexisklovej kazety s prebalom.

Špecifikácia

Číslo
84500-081
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Ostatné
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
186,73 g
Česká mincovna
Loading...