Pamätná minca The Queen's Beasts – Gryf Eduarda III. UK 2021 brilliant

Pamätná minca The Queen's Beasts – Gryf Eduarda III. UK 2021 brilliant

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2021

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Posledným heraldickým zvieraťom Veľkej Británie, ktoré sa objavuje v sérii pamätných mincí kráľovskej mincovne The Royal Mint, je gryf kráľa Eduarda III.

V tele bájneho gryfa sa snúbia rysy orla a leva
– najčastejšie býva zobrazovaný s orlou hlavou, krkom, krídlami a pazúrmi a levím trupom, zadnými nohami a chvostom. Tiež jeho charakter je výsledkom kombinácie oboch týchto zvierat – je bystrý a silný a vďaka tomu je vládcom nad nebom aj zemou. Legendy vravia, že kde sa gryf raz usadí, odtiaľ ho už nikto nedokáže vyhnať, a tak sa stal zosobnením húževnatosti, odolnosti, vytrvalosti a odhodlania brániť svoj domov. V stredoveku bol ušľachtilý tvor vnímaný ako symbol kráľa kráľov Ježiša Krista, a preto sa stal vďačným námetom šľachtickej heraldiky. Pre svoju osobnú pečať si ho vybral anglický kráľ Eduard III. – jeden z najvýraznejších vládcov v histórii ostrovného kráľovstva. Jeho vláda v 14. storočí bola dlhá a vyznačovala sa rozvojom práva a vlády, ale aj morovou nákazou a rozpútaním storočnej vojny.

Na reverznej strane mince vyobrazil dizajnér
Jody Clark majestátneho gryfa s pazúrom spočívajúcim na erbe v podobe štítu. Ten predkladá Windsorský hrad, kde sa Eduard III. narodil, s kráľovskou štandardou, dubovými ratolesťami a kráľovskou korunou. Averzná strana mince potom patrí atribútom emitenta – t. j. nominálnej hodnote 5 POUNDS (GBP), portrétu kráľovnej Alžbety II. a textu „ELIZABETH II D G REG FID DEF“ (Alžbeta II., z Božej milosti kráľovná, ochrankyňa viery).

Súčasťou mince je
špeciálne balenie, ktoré slovom – v anglickom jazyku – i obrazom rozpráva jej príbeh.

Špecifikácia

Číslo
84411-150
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
CuNi
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
28,28 g
Priemer
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...