Pamätná minca 50. výročie "Decimal Day" UK 2021 brilliant

Pamätná minca 50. výročie "Decimal Day" UK 2021 brilliant

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2021

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Pamätná minca kráľovskej mincovne The Royal Mint pripomína 50. výročie dňa, ktorý mal veľmi dôležitý vplyv na britské mincovníctvo a ktorý je známy ako Decimal Day.

Prvé mince na
britských ostrovoch vyrábali už starí Kelti, a to desiatky rokov pred naším letopočtom. Niet preto divu, že história britskej meny je nielen nesmierne bohatá, ale tiež veľmi komplikovaná. Dnes považujeme za samozrejmé, že sa peniaze vzťahujú k desiatkovej sústave – teda jedna väčšia peňažná jednotka sa delí na sto menších. Európske štáty začali na tento model prechádzať v 18. storočí, ale vo Veľkej Británii snaha o zmenu, ktorá by uľahčila medzinárodné obchodovanie, narazila. Briti tak ešte v 20. storočí museli zložito počítať a používať dvanásť rôznych druhov archaických mincí, medzi ktorými boli libry, pence a šilingy, ale tiež guiney, koruny či farthingy. Napríklad jeden florin zodpovedal dvom šilingom, dva šilingy a šesť pencí dávali spolu pol koruny, celá koruna mala hodnotu piatich šilingov a hodnota jednej guiney zodpovedala jednej libre a jednému šilingu. To sa zmenilo až 15. februára 1971, keď bol vyhlásený takzvaný desiatkový deň. Odvtedy sa jedna libra delí na sto pencí…

Reverzná strana pamätnej razby, ktorá je dielom dizajnérky
Dominique Evansovej, predkladá segmenty niekoľkých mincí, ktoré sa v Spojenom kráľovstve používali pred rokom 1971. Nájdete medzi nimi florin, šiling, šesťpencu, trojpencu, pencu, polpencu a farthing. Nápis uprostred reverzu uvádza 1971 DECIMAL DAY. Averzná strana razby je potom venovaná atribútom emitenta – t. j. portrétu kráľovnej Alžbety II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžbeta II., z Božej milosti kráľovná, ochrankyňa viery), nominálnej hodnote 50 PENCE (GBP) a roku emisie 2021.

Pamätná minca vyrazená z
bežných kovov je uložená do špeciálneho balenia plného fotografií a zaujímavostí o britskej mene (v anglickom jazyku).

Špecifikácia

Číslo
84412-721
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
CuNi
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
8 g
Priemer
27,3 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...