Pamätná minca 150. výročie Royal Albert Hall UK 2021 brilliant

Pamätná minca 150. výročie Royal Albert Hall UK 2021 brilliant

Stav skladu
Skladom
Cena
20,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

V roku 2021 uplynulo 150 rokov od otvorenia Royal Albert Hall. Londýnskej koncertnej sieni vzdáva hold pamätná minca britskej mincovne The Royal Mint.

V 19. storočí sa
Veľká Británia utešene rozvíjala a menila sa na modernú konštitučnú monarchiu. Nastal čas priemyslových inovácií, ktoré krajinu vystrelili do éry nevídanej prosperity. Počet obyvateľov sa takmer zdvojnásobil a do popredia sa drala vzdelaná stredná vrstva. Náhlivo sa rozmáhali voľnočasové aktivity, v ktorých podpore sa našiel manžel kráľovnej Viktórie – Albert Sasko-Cobursko-Gothajský. Po obrovskom úspechu Svetovej výstavy, ktorá sa v roku 1851 konala v Hyde Parku, sa princ rozhodol vybudovať množstvo špecializovaných stavieb určených na verejnú zábavu. Svoje ciele nestačil uskutočniť, pretože podľahol týfusu, ale jeho sen žil ďalej a v roku 1871 bol v centre Londýna slávnostne otvorený nový kultúrny palác. Kráľovná ho nechala pomenovať na počesť svojho milovaného manžela a v Royal Albert Hall sa odvtedy konajú najrôznejšie spoločenské akcie – baletné predstavenia aj rokové koncerty, dobročinné benefície i boxerské zápasy.

Reverzná strana mince znázorňuje oválnu budovu, ktorej architekti sa inšpirovali starovekými amfiteátrami, doplnená opisom
ROYAL ALBERT HALL a výročnými rokmi 1871 – 2021. Averzná strana mince je potom venovaná atribútom emitenta – t. j. portrétu kráľovnej Alžbety II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžbeta II., z Božej milosti kráľovná, ochrankyňa viery), nominálnej hodnote 5 POUNDS (GBP) a roku emisie 2021.

Pamätná minca vyrazená z
bežných kovov je uložená do špeciálneho balenia plného fotografií, ktoré približuje dejiny Royal Albert Hall (v anglickom jazyku).

Špecifikácia

Číslo
84417-150
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
CuNi
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
28,28 g
Priemer
38,61 mm
Česká mincovna
Loading...