Dukátová séria SK 2021 - Príbehy Veľkej Moravy - séria štyroch medailí

Dukátová séria SK 2021 - Príbehy Veľkej Moravy - séria štyroch medailí

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2021
Emisný náklad
80 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

Dukátová séria je tradičnou emisiou Českej mincovne, ktorá sa objavila už roku 1997. V roku 2021 po prvýkrát vznikla priamo pre slovenských zberateľov a investorov. Ucelená séria štyroch zlatých dukátov rozpráva príbehy Veľkej Moravy.

Kritici myšlienky Československa tvrdili, že
Česi a Slováci nemajú spoločnú históriu, a tak by nemali mať ani spoločný štát. Je pravda, že i keď sme susedia, naše dejiny sa príliš neprelínali – zatiaľ čo Česi považujú za kľúčovú udalosť bitku na Bielej hore, pre Slovákov je rok 1620 nezaujímavý. Pokiaľ v českej a slovenskej minulosti nájdeme spoločné medzníky, sú spravidla vnímané rozdielne – protivník Juraja z Poděbrad Matej Korvín, ktorý bol nepriateľom Čechov, je na Slovensku považovaný za reformátora a priateľa chudobných. Keď sa však pozrieme hlbšie do minulosti, na samotný počiatok dejín Slovanov v strednej Európe, zistíme, že naše osudy boli už vtedy pevne previazané. V 9. storočí nášho letopočtu sa na veľkej časti územia dnešného Česka a Slovenska rozkladala Veľkomoravská ríša. Krajine, ktorá stála na pomedzí súperiacich vplyvov zo západu a východu, vládlo veľa významných panovníkov, na ktorých skutky dodnes spomíname:

  • Dukát: Moravský veľmož Mojmír I. podnikol výpravu proti susednému Nitrianskemu kniežatstvu, ktorému vládlo knieža Pribina. Opanoval ho a zjednotil slovanské kmene Moravy a západného Slovenska.
  • Dvojdukát: Knieža Rastislav vyslal posolstvo k byzantskému cisárovi so žiadosťou, aby na Veľkej Morave položil základy nezávislej cirkvi. Táto úloha bola potom zverená slovanským vierozvestcom Cyrilovi a Metodovi.
  • Päťdukát: Knieža Svätopluk I. bol najmocnejším vládcom Veľkej Moravy. Podľa povesti nabádal svojich troch synov k svornému postupu a ako príklad použil tri prúty, ktoré nejde zlomiť, pokiaľ držia spolu.
  • Desaťdukát: Knieža Mojmír II. bojoval proti kočovným maďarským kmeňom, ktoré prenikali do strednej Európy. Počas týchto stretov zahynul výkvet veľkomoravskej aristokracie i samotné knieža a jeho ríša bola vyvrátená.

Averzné strany jednotlivých razieb nesú tieto výjavy: Mojmír I. vyháňa porazeného Pribinu zo svojej ríše; posol odovzdáva Rastislavovi list od byzantského cisára; Svätopluk I. nabáda svojich synov k jednote; Mojmír II. vyráža na čele jazdy do boja proti Maďarom. Spoločná reverzná strana všetkých štyroch razieb je potom venovaná vierozvestom Cyrilovi a Metodovi, ktorí na Veľkú Moravu priniesli vieru a vzdelanosť. Toto všetko je dielom slovenského medailéra prof. dr hab. Mgr. Art Patrika Kovačovského.

Komplet dukátov je uložený do luxusného
dreveného etui doplneného o špeciálny certifikát pravosti, ktorý približuje význam jednotlivých osobností Veľkomoravskej ríše. Emisný náklad má len 80 súprav.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
42111-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Prof. dr hab. Mgr. Art Patrik Kovačovský
Autor reverzu
Prof. dr hab. Mgr. Art Patrik Kovačovský
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
62,83 g
Balenie
Mahagónové drevené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...