Dukátová séria SK 2021 - Príbehy Veľkej Moravy - séria štyroch medailí
Dukátová séria SK 2021 - Príbehy Veľkej Moravy - séria štyroch medailí
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Tradičné dukátové série
Dukátová séria je tradičnou emisiou Českej mincovne, ktorá sa objavila už roku 1997. V roku 2021 po prvýkrát vznikla priamo pre slovenských zberateľov a investorov. Ucelená séria štyroch zlatých dukátov rozpráva príbehy Veľkej Moravy.
Kritici myšlienky Československa tvrdili, že Česi a Slováci nemajú spoločnú históriu, a tak by nemali mať ani spoločný štát. Je pravda, že i keď sme susedia, naše dejiny sa príliš neprelínali – zatiaľ čo Česi považujú za kľúčovú udalosť bitku na Bielej hore, pre Slovákov je rok 1620 nezaujímavý. Pokiaľ v českej a slovenskej minulosti nájdeme spoločné medzníky, sú spravidla vnímané rozdielne – protivník Juraja z Poděbrad Matej Korvín, ktorý bol nepriateľom Čechov, je na Slovensku považovaný za reformátora a priateľa chudobných. Keď sa však pozrieme hlbšie do minulosti, na samotný počiatok dejín Slovanov v strednej Európe, zistíme, že naše osudy boli už vtedy pevne previazané. V 9. storočí nášho letopočtu sa na veľkej časti územia dnešného Česka a Slovenska rozkladala Veľkomoravská ríša. Krajine, ktorá stála na pomedzí súperiacich vplyvov zo západu a východu, vládlo veľa významných panovníkov, na ktorých skutky dodnes spomíname:
- Dukát: Moravský veľmož Mojmír I. podnikol výpravu proti susednému Nitrianskemu kniežatstvu, ktorému vládlo knieža Pribina. Opanoval ho a zjednotil slovanské kmene Moravy a západného Slovenska.
- Dvojdukát: Knieža Rastislav vyslal posolstvo k byzantskému cisárovi so žiadosťou, aby na Veľkej Morave položil základy nezávislej cirkvi. Táto úloha bola potom zverená slovanským vierozvestcom Cyrilovi a Metodovi.
- Päťdukát: Knieža Svätopluk I. bol najmocnejším vládcom Veľkej Moravy. Podľa povesti nabádal svojich troch synov k svornému postupu a ako príklad použil tri prúty, ktoré nejde zlomiť, pokiaľ držia spolu.
- Desaťdukát: Knieža Mojmír II. bojoval proti kočovným maďarským kmeňom, ktoré prenikali do strednej Európy. Počas týchto stretov zahynul výkvet veľkomoravskej aristokracie i samotné knieža a jeho ríša bola vyvrátená.
Averzné strany jednotlivých razieb nesú tieto výjavy: Mojmír I. vyháňa porazeného Pribinu zo svojej ríše; posol odovzdáva Rastislavovi list od byzantského cisára; Svätopluk I. nabáda svojich synov k jednote; Mojmír II. vyráža na čele jazdy do boja proti Maďarom. Spoločná reverzná strana všetkých štyroch razieb je potom venovaná vierozvestom Cyrilovi a Metodovi, ktorí na Veľkú Moravu priniesli vieru a vzdelanosť. Toto všetko je dielom slovenského medailéra prof. dr hab. Mgr. Art Patrika Kovačovského.
Komplet dukátov je uložený do luxusného dreveného etui doplneného o špeciálny certifikát pravosti, ktorý približuje význam jednotlivých osobností Veľkomoravskej ríše. Emisný náklad má len 80 súprav.