Dukát ČR 2021 - Věstonická venuša proof

Dukát ČR 2021 - Věstonická venuša proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
2021
Emisný náklad
200 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Tradičné dukátové série

Dukátová séria Českej mincovne sa v roku 2021 vydala po stopách predkov. Tými úplne prvými boli pravekí jaskynní ľudia, ktorí stvorili Vestonickú venušu. Práve tú nájdete na zlatom dukáte.

Tridsaťtisíc rokov stará soška nahej ženy kyprých tvarov
podáva svedectvo o umeleckom cítení našich najstarších predkov i o ich zručnosti. Drobná pamiatka na lovcov mamutov je totiž najstarším známym dielom z pálenej hliny na svete, a teda i dokladom samého počiatku keramiky.

„Dominantou averznej strany je
vyobrazenie Vestonickej venuše. V nízkom reliéfe v pozadí za soškou sú umiestené jaskynné maľby zvierat, ktoré symbolizujú historické obdobie, z ktorého umelecký artefakt pochádza. Voľný priestor je vyplnený ornamentmi inšpirovanými rytinou Geometrickej venuše – ďalšej pravekej pamiatky nájdenej na našom území,“ vysvetľuje autorka dukáta Lenka Nebeská, DiS. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre všetky štyri razby dukátovej série, potom predkladá ozdobné ornamenty inšpirované našimi pravekými, keltskými, moravskými a českými predkami.

Pamätná razba vychádza v náklade majúcom len
200 kusov a rešpektuje špecifikácie definované slávnymi svätováclavskými dukátmi. Zlatý dukát nie je len prírastkom do zbierky, ale tiež tradičným darčekom – napríklad na krst.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31611-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
19,75 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...