Produkty Českej mincovne

Mince a medaily Českej mincovne sú vybavené certifikátom pravosti. V tomto dokumente, ktorý vydáva Česká mincovňa, sú uvedené špecifikácie daného produktu – ide najmä o použitý kov, jeho rýdzosť a hmotnosť.

Spravidla je certifikát spolu s mincou či medailou uložený do škatuľky – môže ísť o samostatný dokument, alebo o súčasť sprievodnej brožúry či inej prílohy. V ďalších prípadoch je certifikát vytlačený priamo na obale produktu – ide napríklad o najrôznejšie blistre.

Pri vybraných produktoch potom certifikát pravosti nenájdete. Ide o investičné mince Českej mincovne, akou je napríklad Český lev. Absencia certifikátu má niekoľko dôvodov:

  • Na svetovom trhu s investičnými mincami ide o bežnú prax.

  • Investičné mince nedisponujú škatuľkou, a certifikát by sa tak ľahko stratil či poškodil. 

  • Cena investičných mincí sa z podstaty čo najviac blíži cene drahého kovu na burze a akékoľvek ďalšie náklady znižujú potenciál zhodnotenia – náklady na tvorbu certifikátu nevynímajúc.

  • Nezávislým garantom pravosti investičnej mince je jej emitent – teda autorita, ktorá mincu vydáva. V prípade investičných mincí Českej mincovne ide o ostrovný štát Niue, ktorý je súčasťou Commonwealthu. Táto garancia je spečatená vyobrazením štátneho znaku, či portrétu panovníka.

  • Identifikácia použitého kovu, rýdzosti a hmotnosti je vyrazená priamo na investičnej minci.

 

Mince Českej národnej banky

Súčasťou pamätných mincí, ktoré Česká mincovňa razí pre Českú národnú banku, je špeciálny certifikát vydaný touto centrálnou bankou Českej republiky.

 

Produkty zahraničných mincovní

V ponuke Českej mincovne nájdete aj produkty ďalších svetových mincovní. V ich prípade je situácia podobná. Súčasťou zahraničných pamätných mincí býva certifikát, ktorý vydáva daná mincovňa. Zahraničné investičné mince certifikát nemávajú, avšak identifikácia použitého kovu, rýdzosti a hmotnosti je súčasťou ich reliéfu.

 

Investičné zliatky

V prípade investičných tehličiek vyrábaných svetovými rafinériami máva certifikát podobu plastového obalu, do ktorého je tehlička zatavená. Tehly väčších gramáží sa potom spravidla dodávajú bez tohto obalu, a teda aj bez certifikátu. Identifikácia použitého kovu, rýdzosti a hmotnosti je uvedená priamo na povrchu všetkých zliatkov, a to bez ohľadu na hmotnosť.

Česká mincovna
Loading...