Využitie striebra

12.5.2023

Priemysel

Priemysel predstavuje jedno z najdôležitejších využití striebra. Väčšina z nás si ani neuvedomuje, kde všade sa stretávame v každodennom živote. Striebro je totiž dôležitý komponent v mnohých elektronických zariadeniach, ako sú mobilné telefóny, počítače alebo televízie. Je to kvôli jeho vynikajúcim vodiacim vlastnostiam, striebro vedie elektrický prúd aj teplo lepšie ako akýkoľvek iný kov. Vďaka tomu sa uplatňuje aj pri výrobe solárnych panelov, batérií alebo katalyzátorov a mnohých ďalších súčiastok. Napríklad strieborno-zinkové batérie dokážu oproti lítium iónovým (čo sú najpoužívanejšie batérie v spotrebnej elektronike) ponúknuť až o 40% vyššiu kapacitu.

Medicína

Ďalším významná oblasť, kde sa striebro hojne využíva, je medicína. Striebro má silné antimikrobiálne vlastnosti a bolo používané na dezinfekciu rán a liečbu infekcií už od antických dôb. Naši predkovia v staroveku tiež údajne používali strieborné mince, ktoré vkladali do nádob s nápojmi, aby predĺžili ich čerstvosť, alebo rovno samotné striebro používali na výrobu nádob. Ostatne, dezinfekcia vody pomocou striebra je dodnes používanou metódou napríklad medzi tzv. preppermi alebo nadšencami do survivalu.

Rovnako tak strieborné príbory a ďalší riad neslúžili len na demonštráciu bohatstva a spoločenského postavenia, ich využitie malo aj čisto praktické dôvody.

V medicíne sa široko využíva aj tzv. koloidné striebro. Ide o suspenziu (zmes pevnej látky a kvapaliny) malých častíc čistého striebra v deionizovanej vode. Koloidné striebro sa začalo hojne využívať od prelomu 19. a 20. storočia a pred prechodom na tradičné antibiotiká to bol hlavný prostriedok boja profi infekcii. Okrem toho sa výborne osvedčilo aj proti plesniam a kvasinkám, urýchľuje hojenie rán a priaznivo pôsobí na pleť a jej bežné neduhy (nadmerná tvorba kožného mazu, akné, psoriáza a ďalšie problémy).

Pozor len na vnútorné používanie koloidného striebra (od roku 2010 je v rámci EÚ dokonca zakázané). Pri dlhodobom užívaní totiž môže viesť k tzv. argyrii, čo je zafarbenie kože do šedého alebo modrého odtieňa, a to hlavne na miestach, ktoré sú vo väčšej miere vystavené slnečnému žiareniu.


Striebro sa v lekárstve používa aj v zdravotníckych pomôckach ako sú náplasti, rúšky alebo chirurgické nástroje.

A hoci ho klasické antibiotiká do veľkej miery nahradili, je to práve striebro, ktoré sa ukázalo ako účinné v prípade, že sa proti nim baktérie stanú rezistentné.

Dezinfekcia

Ako sme už spomínali, história striebra ako prostriedku na dezinfikovanie (nielen) vody siaha už ďaleko do minulosti. A používa sa dodnes, nielen pri klasickej pitnej vode. Striebrom sa dezinfikuje voda v nádržiach a bazénoch, alebo napríklad pre domácich miláčikov.

S obsahom striebra sa stretnete aj v rade dezinfekčných prostriedkov na telo alebo povrchy.

Fotografie

Aj keď dnes už väčšina z nás fotí digitálne, v tradičnej fotografii malo striebro aj svoje miesto a niekde sa používa aj dnes. Striebro malo svoje miesto pri výrobe filmov - klasický film obsahuje vrstvu striebornej soli, ktorá sa pôsobením svetla premení na kovové striebro. To potom vytvorí tmavé časti obrazu na políčku filmu.

Odevy

Pretože o antibakteriálnych vlastnostiach striebra už sme si povedali vyššie, nie je už také prekvapivé, že sa s ním stretneme aj pri oblečení. Hlavne u športových odevov alebo spodnej bielizne, ktoré sú v priamom kontakte s pokožkou a absorbujú pot. Nanostriebro v oblečení bojuje proti baktériám, pomáha predchádzať kožným plesniam, ekzému alebo mykózam. Vítaný bonus je aj obmedzenie nepríjemného zápachu po dlhšom nosení, a to ani keď sa v oblečení poriadne zapotíte.

Šperky

Kto z nás nemá doma aspoň jedny strieborné náušnice, prstienok alebo náramok? Striebro sme sa naučili spracovávať už v dobách starého Egypta, a pretože je veľmi dobre kujné a odlievateľné a tiež lacnejšie ako zlato, stal sa z neho jeden z najobľúbenejších materiálov na výrobu šperkov. Keďže je ale striebro tiež veľmi mäkké, u šperkov sa väčšinou nestretnete s jeho rýdzou formou (taký šperk je potom bol veľmi náchylný na ohnutie alebo zlomenie aj pri bežnej činnosti, a to by zvlášť tí, ktorí tieto ozdoby nosia denne, príliš neocenili). Najčastejšie je v šperkárstve tzv. sterlingové striebro, čo je zliatina s 92,5 % striebra a 7,5 % prímesi (spravidla medi), ktoré sa označuje známym puncom 925 (toto číslo odkazuje práve na podiel striebra v zliatine). Často sa tiež striebro ošetruje pomocou tzv. rhodiovania, aby sa zvýšila jeho odolnosť a nestrácalo lesk a farbu. Šperky zo striebra sú obľúbené pre svoju nízku cenu, bežne ich zaobstaráte už za pár sto korún a pri správnej starostlivosti vám vydržia celý život.

Ekológia

V posledných rokoch sa aj striebro stalo dôležitým prvkom v oblasti ekológie. Vyrábajú sa z neho napríklad kontaktné spoje do solárnych panelov, ktoré sú čím ďalej populárnejším zdrojom elektrickej energie. S rastúcim dopytom po fotovoltaike ale stúpa aj dopyt po striebre, ktoré sa zatiaľ v tejto oblasti nedarí nijako nahradiť bez toho, aby klesla účinnosť panelov. Aj to sa preto podieľa na stále rastúcej cene striebra na svetových trhoch.

Investície

Celosvetové zásoby striebra sa priebežnou ťažbou neustále zmenšujú a odhaduje sa, že k jeho úplnému vyťaženiu môže dôjsť už v nasledujúcich 20 rokoch. To z neho robí skvelú komoditu na investovanie a ochranu úspor pred infláciou. Striebro nestráca svoju hodnotu, tá sa naopak neustále zvyšuje a so spotrebiteľskou infláciou úspešne drží krok. Je to hlavne preto, že spotreba striebra dlhodobo prevyšuje jeho ťažbu, 85 % zo všetkého vyťaženého striebra navyše spotrebuje jeho priemyselné využitie (napríklad už spomínané solárne panely – dopyt fotovoltaického priemyslu sa na celkovom dopyte po striebre podieľa zhruba z 18 %). Na investovanie ho teda zostáva len 15 % z celkovej produkcie.

Investičné striebro môžete zaobstarať v niekoľkých formách a vybrať si tak tú, ktorá vám vyhovuje najviac:

Strieborné zliatky
Strieborné tehly
Strieborné mince
Striebrné medaily

Zberateľstvo

Niektoré formy investičného striebra majú aj zberateľskú hodnotu. Strieborné mince a medaily vychádzajú v limitovaných nákladoch - niekedy len v počte pár kusov - as rôznymi motívmi navrhnutými špičkovými akademickými maliarmi, sochármi a medailérmi. Každý taký kúsok je potom malým umeleckým dielom. Mince a medaily tiež väčšinou nevychádzajú oddelene, ale ako súčasť tematickej rady. Keď sa vám podarí získať ju celú, má ako komplet ešte väčšiu hodnotu.

Paleta využitia striebra je naozaj široká a stretávame sa s ním prakticky každý deň, aj keď o tom často ani nevieme. U nás v Českej mincovni vám ho síce neponúkneme vo všetkých podobách, zato sme odborníci na strieborné investície. Pokiaľ chcete do striebra investovať práve s nami, pozrite sa na https://ceskamincovna.cz/zlate-sporeni/stribro. Sporiť do striebra u nás môžete okamžite, konto si založíte z pohodlia domova na pár kliknutí a sami si určíte čiastku, ktorú chcete mesačne investovať. S nami môže do striebra sporiť naozaj každý.

Česká mincovna
Loading...