Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Polednice stand

Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Polednice stand

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
júl 2021
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Kytice

Motívom piateho zlatého dukáta zo sedemdielneho cyklu inšpirovaného Kyticou Karla Jaromíra Erbena sa stala báseň s názvom Polednice.

Strach máme spojený predovšetkým s neznámom číhajúcim v temnote noci. Erbenova balada, ktorú ovplyvnili
slovanské povesti, však dokazuje, že hrôzostrašnejší príbeh sa môže odohrať aj za bieleho dňa. „Jako půlnoc, tak i pravé poledne má, dle podání lidu, své zlé bytosti, ježto zvláště od jedenácté hodiny do dvanácté svou záhubnou moc provozují. Tyto druhé slovou polednice neb poludnice, aneb jen vůbec divé ženy. Proto se také neradí v pravé poledne choditi po lesích, neb že by divá žena na člověka poslala blud,“ napísal básnik v doslove k balade, ktorá hovorí o matke, ktorá v rozčúlení zavolá na svoje dieťa zlú bytosť. Pred poludnicou ho síce nakoniec ochráni, ale zo strachu ho k sebe pritlačí tak silno, až ho udusí. V krutom duchu Erbenovej filozofie je tak potrestaná za to, že sa spreneverila materskej láske.

Autorom averznej strany medaily je
Mgr. Petr Horák, ktorý sa pri tvorbe reliéfu nechal uniesť depresívnou atmosférou Erbenovej zbierky. Vo dverách stojí neľudská poludnica, ktorá naťahuje ruku k vydesenej matke s dieťaťom v náručí. To, že je pravé poludnie, prezrádzajú ručičky hodín a odbíjajúci zvon. Reverzná strana, ktorá je dielom MgA. Jana Háska a ktorá je spoločná pre celú sériu, potom ukazuje bohatú bukrétu, v ktorej sa popri najrôznejších kvetinách ukrýva ľudská lebka.

Dukát je zasadený do špeciálneho balenia, ktorého súčasťou je
kompletná báseň. Kolekciu siedmich dukátov si potom môžete uložiť do zberateľského boxu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31545-650
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...