Zlatá štvrťuncová minca Polárnici - Dobytie severného pólu proof

Zlatá štvrťuncová minca Polárnici - Dobytie severného pólu proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
február 2021
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Polárnici

Dobytie severného pólu sa v priebehu 20. storočia stalo posadnutosťou pre veľmi veľa objaviteľov. Ich dobrodružstvo pripomína prvá zlatá minca Českej mincovne z minisérie s názvom Polárnici.

Ako prvý človek, ktorý dosiahol
severný pól, bol oslavovaný Američan Frederick Cook. Jeho tvrdenie o úspešnej arktickej ceste, ktorá mala vyvrcholiť 21. apríla 1908, sa však rýchlo ukázalo ako nepravdivé, o čo sa postaral Robert Peary – spočiatku Cookov kolega, neskôr nezmieriteľný rival. Práve on bol potom väčšinu 20. storočia považovaný za skutočného dobyvateľa severného pólu. Vysnívaný cieľ mal dosiahnuť 6. apríla 1909, ale i tento čin je dnes na základe viacerých dôkazov vierohodne spochybňovaný… Technický pokrok umožnil dosiahnutie severného pólu vzdušnou cestou a prvým, kto nad ním mal preletieť lietadlom, sa 9. mája 1926 stal Američan Richard Byrd. Aj jeho tvrdenie bolo rýchlo vyvrátené a prvým vzdušným dopravným prostriedkom, ktorý preukázateľne dosiahol severný pól, sa 12. mája 1926 stala vzducholoď Norge. Na palube niesla talianskeho konštruktéra Umberta Nobileho, amerického dobrodruha Lincolna Ellswortha a nórskeho polárnika Roalda Amundsena, ktorý v roku 1911 dobyl južný pól. Pretože sa severný pól nachádza na plávajúcom ľadovci, je možné ho dosiahnuť aj pod vodou a toto prvenstvo si 3. augusta 1958 pripísala posádka americkej ponorky Nautilus. Prvými ľuďmi, ktorí preukázateľne dosiahli severný pól pozemnou cestou, sa potom 19. apríla 1968 stali členovia výpravy Američana Ralpha Plaisteda, ktorým namiesto ťažných psov slúžili snežné skútre. Spôsoby, ako dosiahnuť severný pól, neboli ani vtedy vyčerpané a dňa 17. augusta 1977 sa prvým hladinovým plavidlom, ktoré si prerazilo cestu k severnému pólu skrz pevný ľad, stal sovietsky ľadoborec Arktika.

Týchto dobyvateľov –
od pešieho polárnika cez vzducholoď po atómový ľadoborec – pripomína reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra Luboša Charváta. V bohatom reliéfe nechýba ani arktický ľadovec a ľadový medveď. Kompozíciu reverzu dotvára smerová ružica a nápis DOBÝVÁNÍ SEVERNÍHO PÓLU. Averzná strana nesie kormidlo ako symbol objavných ciest. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, predkladajú na averze ešte meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021.

Minca je uložená do špeciálneho balenia, ktorého súčasťou je
výpravná brožúra plná dobových fotografií a zaujímavostí o dobyvateľoch severného pólu

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75866-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Hologram
Áno
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...