Zlatá štvrťuncová minca České tenisové legendy - Jaroslav Drobný proof

Zlatá štvrťuncová minca České tenisové legendy - Jaroslav Drobný proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
jún 2018
Emisný náklad
200 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Existuje mnoho športovcov, ktorých svet oslavuje ako všestranne nadaných. Máloktorý z nich sa však môže merať s Jaroslavom Drobným. Jedinému človeku v histórii, ktorý dokázal vyhrať hokejové majstrovstvá sveta aj turnaj vo Wimbledone, patrí zlatá minca Českej mincovne z cyklu České tenisové legendy.

Na ľade získal Jaroslav Drobný olympijské striebro a titul majstra sveta. Hoci bol krátkozraký a pri hokeji nemohol nosiť okuliare, bol rodeným strelcom - k nášmu historicky prvému hokejovému zlatu prispel neuveriteľnými 14 gólmi. Na tenisových dvorcoch hral elegantne so skvelými údermi - rotovaným servisom, forhendom a bekhendovým kraťasmi - , stal sa mnohonásobným majstrom republiky a úspešne reprezentoval Československo v Davisovom pohári. Hoci sa ho jeho okolie snažilo presvedčiť, aby si vybral len jeden šport, Jaroslav medzi tenisom a hokejom obratne lavíroval. Nakoniec sa však predsa len rozhodol pre tenis a v roku 1949 emigroval. Komunistický režim totiž „buržoáznemu športu" neprial a Jaroslav sa obával o svoju budúcnosť. Nové občianstvo mu udelil egyptský kráľ a Jaroslav sa mu odvďačil tým, že ako Egypťan v roku 1954 zvíťazil vo wimbledonskej dvojhre. Odborníci ho potom zaradili na post svetovej tenisovej jednotky. O tom, ako veľmi si Jaroslav Drobný prial hrať, svedčí to, že sa na Wimbledone zúčastnil postupne so štyrmi pasmi - československým (1938, 46-49), protektorátnym (1939), egyptským (1950-59) a britským (1960).

Celá tenisová séria pochádza z ateliéru medailéra MgA. Martina Daška. Na reverznú stranu mince autor preniesol víťazný moment Jaroslava Drobného, ktorý hrdo drží wimbledonský pohár. Obklopuje ho anglický opis „CZECH TENNIS LEGEND JAROSLAV DROBNY“ a výber z jeho najväčších tenisových úspechov. Mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je štát Samoa, a ich averzná strana preto nesie jeho nevyhnutné atribúty - štátny znak, portrét a meno panovníčky Alžbety II., nominálnu hodnotu 25 DOLLARS (WST) a ročník emisie 2018. Kompozíciu dopĺňa ešte nápis „WIMBLEDON CHAMPIONS".

Súčasťou každého z iba 200 kusov zlatých mincí je česko-anglický certifikát pravosti popisujúci športovú kariéru Jaroslava Drobného. Kompletnú päticu pamätných mincí našich tenisových legiend si môžete uložiť do zberateľského etui.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75429-611
Emitent
Samoa
Nominálna hodnota
25 WST
Autor averzu
Ladislav Vraný
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999.9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Zlaté papierové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...