Zlatá investičná minca Knieža Svätopluk SK stand

Zlatá investičná minca Knieža Svätopluk SK stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
apríl 2021
Emisný náklad
50 ks
Cena
26 053,86 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Knieža Svätopluk bol najväčším vládcom Veľkej Moravy, a preto mu vzdáva hold veľká zlatá minca Českej mincovne. Hmotnosť razby, ktorá bola vydaná pre slovenských zberateľov a investorov, je inšpirovaná historickým stodukátom.

Svätoplukovi I. sa klaňali ľudia z oblasti dnešných Čiech, Moravy, Sliezska, Slovenska, Lužického Srbska, Poľska, Ukrajiny a Maďarska.
Pre to, aby získal vládu nad týmto ohromným územím, bol ochotný urobiť čokoľvek. Spočiatku bol spoluvládcom svojho strýka Rastislava a panoval v Nitriansku, ale to bolo ambicióznemu mužovi málo. V roku 870 sa preto odtrhol od Veľkej Moravy a spolčil sa s jej nepriateľmi – Východofranskou ríšou. Rastislav ho chcel potrestať, ale Svätopluk ho ľsťou zajal a vydal Frankom, ktorí knieža oslepili a uvrhli do väzenia, kde zomrel. Svätopluk sa potom stal jeho nástupcom na veľkomoravskom tróne a sľúbil Frankom poslušnosť, lenže franský kráľ, ktorý sa nechcel deliť o moc, ho zradil a uväznil. Vtedy na Morave vypuklo povstanie a na čelo armády, ktorá ho mala potlačiť, postavili Frankovia práve Svätopluka, pretože mal znalosti o krajine a jej opevneniach. Hneď ako sa však Svätopluk vrátil domov, prešiel na stranu Moravanov a na ich čele franské vojsko rozdrvil. Veľkomoravskej ríši vládol nasledujúcich 23 rokov – napravil vzťahy s Frankami, získal si priazeň pápeža a podmaňoval si okolité národy. Svätoplukovi synovia, ktorí sa chopili moci po smrti svojho otca v roku 894, na úspechy svojho otca žiaľ nenadviazali. Už v roku 907 bola Veľká Morava rozvrátená…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom slovenského medailéra
Mgr. Art. Petra Valacha, predkladá knieža Svätopluka na vznešenom koni. V ruke drží štít, na ktorom je vyobrazený dvojramenný kríž – pôvodne symbol Byzancie, neskôr Nitrianska, Veľkej Moravy a nakoniec Slovenska. Kompozíciu reverzu dotvára vyobrazenie oloveného prívesku s ukrižovaným Kristom, ktorý bol objavený iba nedávno v slovenskej obci Dojč a ktorý je dôkazom kresťanskej viery dávnych Slovanov. Záverečným dielom skladačky je letiaci sokol odkazujúci na starú povesť. Podľa nej chcel Rastislav, ktorý sa dozvedel o Svätoplukovej zrade, otráviť svojho synovca pri slávnostnej hostine. Svätopluk sa však vytratil pod zámienkou, že predvedie cvičeného dravca. Rastislav, ktorý ho prenasledoval, potom padol do jeho pasce… Povesť o sokolovi pripomína aj averzná strana mince, ktorej dominuje motív prevzatý z historickej plakety s plastikou sokoliara. Táto bola nájdená v Starom Měste u Uherského Hradišťa a pochádza z doby Svätoplukovej vlády. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, averzná strana nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – nominálnu hodnotu 500 DOLLARS (NZD), meno a portrét kráľovnej Alžbety II. a rok vydania 2021.

Limitovaný náklad mince má len
50 kusov.

Špecifikácia

Číslo
75997-610
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
500 NZD
Autor averzu
Mgr. art. Peter Valach
Autor reverzu
Mgr. art. Peter Valach
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
348,5 g
Priemer
65 mm
Balenie
Drevené etui tmavé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...