Zberateľská čierna papierová krabička pre strieborné mince Dóm sv. Alžbety

Zberateľská čierna papierová krabička pre strieborné mince Dóm sv. Alžbety

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
apríl 2022
Emisný náklad
150 ks
Cena
18,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Dóm sv. Alžbety

V Košiciach stál už v 11. storočí románsky kostol zasvätený svätému Michalovi, ale po tom, ako v 14. storočí vyhorel, bolo rozhodnuté o vybudovaní veľkolepej náhrady. Stavbu nového reprezentatívneho chrámu – 60 metrov dlhého a 60 metrov vysokého – zaplatili košickí mešťania. S financovaním nákladného projektu pomohli aj pútnici, ktorí si od cirkvi kupovali odpustky, a prispel aj cisár Žigmund Luxemburský, po ktorom bola pomenovaná jedna z veží, ktorá ponúka nádherný výhľad na historické centrum mesta. Keď bola Katedrála svätej Alžbety Durínskej dokončená, pojala okolo päťtisíc veriacich a stala sa tak najväčším kostolom na Slovensku. To však nie je jediné prvenstvo košického svätostánku – dóm je aj najvýchodnejšie stojacou európskou katedrálou postavenou v štýle vrcholnej gotiky.

Kúzlo Katedrály svätej Alžbety vám priblíži
štvordielna miniséria strieborných mincí:

  • Hlavný oltár – Hlavný oltár košickej katedrály, ktorý je vrcholným dielom stredovekého gotického umenia na Slovensku, je v celej Európe jediným dochovaným oltárom svojho druhu. Tvoria ho dva páry pohyblivých krídel, ktoré predstavujú spolu štyridsaťosem náboženských scén, a tri sochy umiestené v strede oltárnej archy.
  • Severný portál – Na sever od katedrály sa rozkladala významná časť mesta s hlavným trhoviskom a radnicou. Preto sa stavitelia rozhodli, že dóm bude mať severný vchod, aj keď to bolo proti dobovým zvyklostiam. Severná strana stavby, ktorá bola považovaná za diabolskú, bola príhodne ozdobená výjavmi z posledného súdu ľudstva.
  • Svätá Alžbeta – Aj keď bola Alžbeta urodzenou šľachtičnou, vynikala pokorou a konaním skutkov milosrdnej lásky. Navzdory opovrhnutiu okolitej šľachty žila skromne, bohabojne a ku všetkým ľuďom sa správala ako k seberovným. Po smrti bola svätorečená a stala sa patrónkou Košíc, novozaloženého mesta v jej rodnom Uhorsku.
  • Zdvojené točité schodisko – Keď kráľ navštívil košickú omšu, sedával na empore, ktorá mu poskytovala výhľad na celú strednú časť katedrály. Výstup na túto galériu bol tvorený dvomi špirálovitými schodiskami, ktoré sa pretínajú na piatich poschodiach. Toto netradičné riešenie je najstarším svojho druhu v Európe.


Kolekciu štyroch strieborných mincí si môžete uložiť do tohto
zberateľského etui.

Poznámka: Súčasťou zberateľského etui nie je certifikát pravosti – ten je dodávaný ku každej minci zvlášť.

Špecifikácia

Číslo
E-1613V4-3940-SE
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
0 / 1000
Balenie
Papierové etui čierne s melírovanou vložkou
Česká mincovna
Loading...