Strieborná uncová investičná minca Český lev 2019 stand číslovaný

Strieborná uncová investičná minca Český lev 2019 stand číslovaný

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
máj 2019
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Darčekový variant investičnej mince je pri príležitosti 100. výročia vzniku československej meny uložený do špeciálneho balenia, ktoré je očíslované.

Mince Českej mincovne Český lev sú prvé rýdzo investičné mince razené v Českej republike. Vychádzajú v zahraničnej licencii a sú dostupné vo viacerých hmotnostiach, medzi ktorými pochopiteľne nemôže chýbať jedna trojská unca rýdzeho striebra.

Svoje meno trojská unca dostala nie podľa bájneho mesta Trója, známeho zo starých gréckych povestí, ale podľa francúzskeho mesta Troyes trua ]. Sídlo na Seine bolo od nepamäti strediskom obchodu a zlato aj striebro v jednotkách zodpovedajúcich trojskej unci sa tu vymieňali už v stredoveku. Netrvalo dlho a táto štandardizovaná hmotnosť sa rozšírila do celého sveta - napríklad anglickí kupci v Troyes pôsobili už v 9. storočí nášho letopočtu. Jedna trojská unca, ktorú možno previesť na 31,1034768 gramu, je dodnes celosvetovo platnou mernou jednotkou v oblasti medzinárodného obchodovania s drahými kovmi.

Autorom vlasteneckej predlohy investičnej mince sa stal svetoznámy dizajnér Jaroslav Bejvl. Ako hlavný motív reverznej strany zvolil symboly českej štátnostidvojchvostého leva, plamennú orlicu na štíte a svätováclavskú korunu. Do reliéfnej podoby však svoj výtvarný návrh previesť nestihol - vo veku 75 rokov nás navždy opustil, a tak sa jeho posledného rozpracovaného diela ujal mladý medailér Asamat Baltaev, DiS. Na averznej strane sa potom nachádza lipová ratolesť spolu s atribútmi ostrova Niue (portrétom a menom kráľovnej Alžbety II.), rokom emisie 2019 a nominálnou hodnotou 2 DOLLAR S (NZD)) , ktorého zahraničná licencia umožňuje Českej mincovni raziť svoje vlastné mince.

Strieborná minca zasadená do číslovaného balenia predstavuje originálny a predovšetkým hodnotný darček, ale tiež zberateľský artikel.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75577-750
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...