Strieborná minca Polárnici - Dobytie severného pólu proof

Strieborná minca Polárnici - Dobytie severného pólu proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
február 2021
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Polárnici

K posledným miestam nedotknutým ľudskou nohou patrili na začiatku 20. storočia zemepisné póly a ich pokorenie sa stalo posadnutosťou pre veľké množstvo bádateľov a dobrodruhov. Príbeh o dobytí severného pólu pripomína prvá strieborná minca Českej mincovne z minisérie s názvom Polárnici.

Medzi polárnikmi bol zo začiatku väčší záujem o dosiahnutie
severného pólu, ktorý bol pre Európanov a Američanov bližšie a ktorý nebol taký chladný ako južný. Na druhej strane sa tento cieľ nenachádzal na pevnej zemi, ale uprostred zamrznutého Severného ľadového oceánu. Tamojší ľadovec je v neustálom pohybe a s ním sa posúva i dôkaz o dobytí pólu v podobe vztýčenej vlajky. Niet divu, že o tom, kto stál na severnom póle ako prvý, sa dodnes vedú spory. Tvrdenia amerických polárnikov Fredericka Cooka z roku 1908 a Roberta Pearyho z roku 1909 sa ukázali ako nepravdivé. Ani americký pilot Richard Byrd, ktorý mal v roku 1926 nad severným pólom preletieť lietadlom, nehovoril pravdu… Prvou výpravou, ktorá preukázateľne dosiahla severný pól, sa tak 12. mája 1926 stala posádka vzducholode Norge. Jedným z jej členov bol skúsený nórsky polárnik Roald Amundsen, ktorý v roku 1911 pokoril južný pól v domnienke, že ten severný bol už dávno dobytý… Ďalším zázrakom techniky, ktorý dosiahol severný pól, sa v roku 1958 stala americká atómová ponorka Nautilus, ktorá plávala pod ľadovcom. Prvými ľuďmi, ktorí preukázateľne dosiahli severný pól pozemnou cestou, sa potom 19. apríla 1968 stali členovia výpravy Američana Ralpha Plaisteda, ktorým namiesto ťažných psov slúžili snežné skútre. Spôsoby, ako dosiahnuť vysnený cieľ, neboli ani vtedy vyčerpané a v roku 1977 si sovietsky ľadoborec Arktika prerazil cestu k severnému pólu skrz pevný ľad.

Týchto dobyvateľov –
od pešieho polárnika cez vzducholoď po atómový ľadoborec – pripomína reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra Luboša Charváta. V bohatom reliéfe nechýba ani arktický ľadovec a ľadový medveď. Kompozíciu reverzu dotvára smerová ružica a nápis DOBÝVÁNÍ SEVERNÍHO PÓLU. Averzná strana nesie kormidlo ako symbol objavných ciest. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, predkladajú na averze ešte meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021.

Súčasťou špeciálneho balenia, v ktorom je minca uložená, je
výpravná brožúra plná dobových fotografií a zaujímavostí o dobyvateľoch severného pólu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75867-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Hologram
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...