Strieborná minca Géniovia 19. stor. - T. A. Edison proof

Strieborná minca Géniovia 19. stor. - T. A. Edison proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
2020
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Géniovia 19.storočia

Prvým vynálezcom, ktorý sa predstavuje na striebornej minci Českej mincovne z cyklu Géniovia 19. storočia, je Thomas Alva Edison. Muž, ktorý rozsvietil svet a naplnil ho hudbou, si za svoj život pripísal vyše tisíc patentov. Bol tiež skvelým podnikateľom a na rozdiel od mnohých jeho súčasníkov, ktorí skončili v zabudnutí a bez prostriedkov, vybudoval svoje vlastné impérium.

Sprvu Edisona okolie neustále podceňovalo. Keď sa narodil, doktor bol presvedčený, že neprežije, a keď začal chodiť do školy, učiteľ ho považoval za hlupáka. Edison bol však nesmierne zvedavý a podnikavý - rád experimentoval s chemikáliami a v iba štrnástich rokoch vydával svoje vlastné noviny. Redakciu si zriadil v železničnom vagóne na stanici, aby bol priamo pri zdroji informácií, ale pri jednom z jeho chemických pokusov vagón zhorel a sprievodca ho zbil tak, že po zvyšok života zostal takmer hluchým. S novinami bol koniec, ale Edison sa na stanici stretol s telegrafom. Stal sa telegrafistom a začal sa zaujímať o elektrinu. Netrvalo dlho a prišiel so svojím prvým vynálezom - elektrickým sčítačom volebných hlasov. Ďalšie revolučné patenty nasledovali ohromujúcim tempom. Je paradoxné, že takmer nepočujúci Edison vynašiel prvý prístroj na záznam zvuku - fonograf - a tiež uhlíkový mikrofón, bez ktorého by sa telefón A. G. Bella nikdy nepresadil. Napriek všeobecnému presvedčeniu Edison nevynašiel žiarovku, ale zdokonalil ju natoľko, že vydržala svietiť najprv celých päťdesiat hodín a o necelý rok neskôr dokonca vyše tisíc hodín. Nasledovalo dynamo, potom prvá elektráreň, kinematograf,... Kritici Edisonovi vyčítajú, že si prisvojoval zásluhy vynálezcov pracujúcich v laboratóriách a podnikoch, ktoré vybudoval. Skutočnosť je však taká, že títo tvrdo pracujúci by bez Edisonových prostriedkov svoje nápady najskôr nikdy nemohli realizovať. Edison rozdelil vývojový proces na čiastkové úlohy, ktoré vykonávalo mnoho pracovníkov, a vďaka tomu, že súbežne vznikalo viac patentov, mali Edisonovi asistenti stabilné finančné zázemie a mohli pokračovať v experimentovaní. Hoci mal Edison k bezchybnému človeku ďaleko, o úcte, akú k nemu ľudia mali, svedčí fakt, že v deň jeho pohrebu zhasli všetky žiarovky v Amerike...

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra Asamata Baltaeva, DiS., predkladá vynálezcov portrét v pokročilom veku a nápis T. A. EDISON. Kompozíciu dopĺňa časť technickej schémy fonografu a vyobrazenie muža, ktorý pomocou tohto prístroja zaznamenáva svoj hlas na voskový valec. Averzná strana mince je potom prehliadkou nákresov najrôznejších vynálezov z 19. storočia. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averze meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2020.

Štvoricu mincí venovaných geniálnym vynálezcom si môžete uložiť do špeciálnej zberateľskej škatuľky, ktorú tiež nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75665-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...