Strieborná medaila Národní hrdinovia - Jozef Gabčík a Jan Kubiš proof

Strieborná medaila Národní hrdinovia - Jozef Gabčík a Jan Kubiš proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
máj 2017
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

S druhou emisiou sa zberateľský cyklus Českej mincovne nazvaný Národní hrdinovia vracia do obdobia druhej svetovej vojny, keď osud českého národa visel na vlásku. Pre vyššie dobro sa vtedy obetovali parašutisti Jozef Gabčík a Jan Kubiš, ktorým patrí strieborná medaila.

Obidvoch mužov spájalo silné priateľstvo aj túžba oslobodiť svoju vlasť rozdelenú a ovládanú nacistami. Tomuto cieľu boli ochotní obetovať životy a do dejín vstúpili ako muži, ktorí ukončili hrôzovládu Reinharda Heydricha. Stačilo však málo a všetko mohlo byť inak. Na začiatku vojny sa vo Francúzsku zúčastnili ťažkých ústupových bojov, kde im išlo o život, ale zachovali chladnú hlavu a zachránili seba i svojich spolubojovníkov. Keď sa dostali do Británie, podali si žiadosť o zaradenie k letectvu na pozícii palubných strelcov, ale pre nadbytok záujemcov boli odmietnutí. Prihlásili sa preto do kurzu pre špeciálnej operácie. Keď sa potom rozhodovalo, kto sa zúčastní operácie Anthropoid, ktorej cieľom bolo odstránenie zastupujúceho ríšskeho protektora, boli vybraní Jozef Gabčík a Karel Svoboda. Vyzeralo to, že sa cesty nerozlučných kamarátov rozdelia, ale po tom, čo sa Svoboda pri cvičnom zoskoku zranil, sa jeho nástupcom stal Kubiš. Bok po boku potom Jozef Gabčík s Jánom Kubišom stáli 27. mája 1942 pri útoku na Reinharda Heydricha aj 18. júna 1942 pri svojom poslednom boji v Kostole sv. Cyrila a Metoda, kde radšej zomreli, než by padli do rúk nepriateľa.

Averznej strane medaily dominuje dvojportrét hrdinského dua. Lomená konštrukcia nad ním evokuje hákový kríž, leštená plocha pod ním potom symbolizuje svetlo a pripomína piedestál nesúci mená GABČÍK a KUBIŠ a dátum uskutočnenia atentátu. „Reverznú stranu tvorí kompozícia pripomínajúca padák a terč. Padákom je vyjadrený vstup vojakov OPERÁCIE ANTHROPOID na české územie, kde bol ich cieľom VOJENSKÝ ÚTOK NA HEYDRICHAČiastočným zasunutím mena Heydrich pod spodný okraj medaily je symbolicky vyjadrené odstránenie protektora," vysvetľuje akadsochár Jiří Dostálautor medaily.

Neoddeliteľnou súčasťou emisie je výpravné balenie v podobe knižky s prebalom. Obsahuje tematickú štúdiu historika PhDr. Petra Kouru , Ph.D., odborníka na slovo vzatého, ktorý s Českou mincovňou spolupracuje nielen na Národných hrdinoch, ale aj na Československých prezidentoch.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31209-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...