Strieborná medaila České pečate - Václav II. stand

Strieborná medaila České pečate - Václav II. stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
júl 2018
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Druhá strieborná medaila skrášlená patinou zo série Českej mincovne nazvanej výrečne České pečate pripomína osobnosť a dobu kráľa Václava II.

Život stredovekých kráľov, na rozdiel od zažitých predstáv, nebol žiadnou rozprávkou. Ťažko si dnes dokážeme predstaviť skľučujúce dospievanie siroty, ktorá strávila detstvo v zajatí nepriateľov, stala sa objektom mocenských hier stredoeurópskych vladárov, ale napriek tomu sa dokázala stať významným panovníkom. Václav II. nebol bojovníkom ako jeho otec Přemysl Otakar II., kráľ železný a zlatý, ktorý padol v bitke na Moravskom poli. Bol znalcom umenia a patril medzi niekoľko málo „básnikov na tróne". Svoje ciele dosahoval skôr politickými a ekonomickými prostriedkami, ktoré sa opierali o úspešné dolovanie striebra v Kutnej Hore. Jedným zo symbolov jeho vlády bol pražský groš , ktorý nechal prvýkrát raziť roku 1300. Striebro mu umožnilo naštartovať medzinárodný obchod, nakloniť si cudzie kniežatá a získať si domácu lojalitu aj nemalý zahraničný vplyv. Hoci odkaz Václava II. dnes stojí v tieni jeho slávneho otca, nesmieme zabudnúť, že po jeho zasadnutí na trón nastalo v českých krajinách obdobie mieru a hospodárskej prosperity

Averzná strana razby je venovaná rekonštrukcii dobovej pečate. Je zaujímavé, že figúre na tróne chýbajú panovnícke insígnie - mladistvá postava drží iba obnažený meč, ktorý má demonštrovať Václavovu suverenitu a vyvážiť fakt, že v čase vzniku pečate ešte nebol korunovaný . Reverzná strana potom bližšie predstavuje užívateľa pečate očami akademického sochára Michala Vitanovského. Polopostavu Václava II. ako zrelého muža s atribútmi moci (inšpirovaná ilumináciou, ktorú obsahuje historický Codex Maness ) sprevádza pražský groš symbolizujúci kráľove ekonomické schopnosti. Opis uvádza panovníkovo meno a životné letopočty 1271 - 1305. Kompozíciu reverzu uzatvára značka ČESKÉ PEČETĚ, ktorá sa prelína celým cyklom. 

Medaila uzatvára 
prvú kapitolu cyklu venovanú českým panovníkom. Nasledovať budú šľachtické, potom cirkevné a nakoniec mestské pečate.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31397-723
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...