Strieborná dvojuncová investičná minca Český lev 2020 stand

Strieborná dvojuncová investičná minca Český lev 2020 stand

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
február 2020
Emisný náklad
4450 ks
Cena
100,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Český Lev 2020

„České levy“ – rad investičných mincí razených v Českej mincovni pod zahraničnou licenciou - vychádzajú v niekoľkých rôznych prevedeniach. Jedným z variantov je dvojuncová strieborná minca vyrazená v neobvyklom vyhotovení „piedfort".

Produktová séria Český lev je veľmi pestrá. Obsahuje razby zo zlata aj striebra. Ich hmotnosti zodpovedajú násobkom a podielom trojskej unce, pričom jedinú výnimku tvoria najväčšie mince, ktoré vážia celý jeden kilogram. Základným vyhotovením, v ktorom sú mince razené, je „štandard " vyznačujúci sa matným povrchom. Vybrané varianty sa potom objavili vo vyhotovení „reverse proof", ktoré vyniká matnou mincovou plochou a lešteným reliéfom. Ďalším špeciálnym typom razby, ktorý rozšíril leviu sériu, je tzv. „piedfort".  Mince s týmto označením majú oproti tradičným razbám dvojnásobnú hmotnosť pri zachovaní priemeru, čo znamená, že disponujú dvojnásobnou hrúbkou. Razby tohto typu sa prvýkrát objavili v 12. storočí vo Francúzsku a v súčasnosti zažívajú vo svete veľký boom medzi investormi aj zberateľmi.

V roku 2020 dostali všetky varianty investičných mincí Českej mincovne nový kabátik, ale hlavná myšlienka zostala zachovaná. Vedľa českého leva v netradične realistickom podaní predkladá reverzná strana striebornej mince ešte ďalšie dva symboly českej štátnosti - svätováclavskú korunu, ktorá spočíva na hlave dvojchvostej šelmy, a orlicu na štíte, ktorá je syntézou svätováclavského, moravského a sliezskeho dravca. Autorom reliéfu je medailér Asamat Baltaev, DiS. Averzná strana nesie atribúty ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných mincí – t. j. portrét a meno kráľovnej Alžbety II., rok emisie 2020 a nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD). To všetko je doplnené ešte lipovými ratolesťami.

Celkový emisný náklad mince obsahuje 5500 kusov - z toho 4450 kusov je k dispozícii samostatne v ochrannom puzdre. Ďalších 1000 kusov je uložených do špeciálneho číslovaného balenia a zostávajúcich 50 kusov je súčasťou ucelenej série strieborných mincí.   

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75707-750
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
62,2 g
Priemer
37 mm
Balenie
puzdro
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...