Strieborná slov. minca 10 eur 2022 - Povýšenie Skalice na slobodné kráľ. mesto-650. výročie stand

Strieborná slov. minca 10 eur 2022 - Povýšenie Skalice na slobodné kráľ. mesto-650. výročie stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
október 2022
Cena
29,50 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca s nominálnou hodnotou 10 eur bola vyrazená v kvalite štandard pri príležitosti 650. výročia povýšenia Skalice na slobodné kráľovské mesto.

Slobodné kráľovské mestá predstavovali ostrovčeky demokracie v uhorskej feudálnej spoločnosti. Mali svoju vlastnú samosprávnu a zákonodarnú moc a ich obyvatelia si sami volili svojich zástupcov. Západoslovenská Skalica získala toto privilégium v roku 1372 od kráľa Ľudovíta I. Odvtedy sa mohla opevniť hradbami a mohla usporadúvať týždenné a výročné trhy. Aj ďalší panovníci boli k mestu štedrí, a tak sa rýchlo zaradilo k najväčším na Slovensku. Tunajšie remeslá sa utešene rozvíjali – vrchol dosiahlo najmä súkenníctvo a vinohradníctvo. Nie je bez zaujímavosti, že za krádež skalických strapcov hrozna bol vymeraný trest smrti. Skalické súkno, ktoré patrilo k najkvalitnejším v celom Uhorsku, vyhľadávali vyššie vrstvy obyvateľstva. Veľmi živý bol aj miestny duchovný život – Skalica sa preslávila nebývalým počtom cirkevných stavieb a v 17. storočí prijala značný počet pobielohorských exulantov z českých krajín.

Medailér Mgr. art. Peter Valach venoval reverznú stranu mince pohľadu na historické mesto obklopené hradbami, z ktorých sa do dnešných dní dochovali len fragmenty. Kompozíciu reverzu dotvára dobový mestský erb a text SLOBODNÉ KRÁĽOVSKÉ MESTO SKALICA 1372. Súčasťou mestského opevnenia bola starobylá Rotunda svätého Juraja, ktorá dominuje averznej strane mince. Stavbu obklopuje výňatok z gotickej listiny, ktorou kráľ Albrecht I. v roku 1439 potvrdil Skalici výsady mesta. Reliéf dotvára ešte nominálna hodnota 10 EUR, opis SLOVENSKO 2022 a slovenský štátny znak.

Mincu vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Špecifikácia

Číslo
84352-720
Emitent
Národná banka Slovenska
Nominálna hodnota
10 EUR
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...