Zlatí medailisti z Tokia

31.3.2022

V roku 2020 to bolo prvýkrát počas 124 rokov existencie novodobých olympijských hier, keď boli o rok odložené. Napriek tomu, že športový sviatok výrazne poznamenala koronavírusová pandémia, naši športovci sa tým nenechali ovplyvniť a vydali zo seba to najlepšie.

Všetkým olympionikom a paraolympionikom, ktorí vlani reprezentovali Českú republiku na letných hrách v Tokiu, ďakujeme za ich nepredstaviteľnú drinu. Víťazom, ktorí vybojovali zlaté medaily, vzdávame hold prostredníctvom tradičných pamätných mincí.

V zlate a striebre sa objavujú:

  • Jiří Lipták – zlatý olympijský strelec;
  • Jiří Prskavec – zlatý olympijský kajakár;
  • David Drahonínský – zlatý paraolympijský lukostrelec;
  • Adam Peška – zlatý paraolympijský boccista.

Štyria muži z Tokia sa osobne vypravili do Jablonca nad Nisou, aby sa na vlastné oči presvedčili, ako vznikajú ich pamätné mince.

„Autorovi som nemusel nič pripomienkovať – bolo to na prvú dobrú a je to naozaj krásna minca. Samozrejme je pre mňa veľká česť mať svoju vlastnú pamätnú mincu. K narodeninám si urobím radosť a určite si kúpim zlatú. Strieborných mincí si kúpim viac a budem obdarovávať ľudí okolo seba,“ prezradil Jiří Lipták, ktorý práve oslávil štyridsiate narodeniny. „Keď porovnám razbu mincí so streľbou, oboje je o presnosti. Takisto to nemôže robiť kdekto a chce to určitý kumšt. Je to výborná skúsenosť a veľmi si to vážim,“ dodal zlatý strelec.

„V Jablonci nad Nisou mám veľkú časť rodiny, ale vôbec som nevedel, že tu sídli mincovňa. Som rád, že som sa mohol pozrieť do výrobných priestorov a vyraziť si svoju vlastnú zlatú mincu,“ zveril sa Jiří Prskavec. „Ja som sa trošku sťažoval, že na prvom návrhu som mal príliš silné ruky, a tak som ich chcel trošku menšie. Na druhý raz sa autor trafil a minca je veľmi pekná,“ dodal zlatý kajakár.

„Jirka Prskavec sa bál, že by sa mu kamaráti smiali, že je svalovec, tak som mu musel ubrať svaly, ale prácu na ďalšej športovej minci som si užil. Vždy keď môžem vyobraziť športovú výbavu, v tomto prípade časť kajaka a vesla, je to príjemná práca,“ doplnil akademický sochár Jiří Dostál.

„Kto by povedal, že chlapec, ktorý sa narodil skoro pred štyridsiatimi rokmi v Kaplici, bude mať obeživo so svojou vlastnou tvárou? Teraz už môžem do dôchodku,“ vtipkoval David Drahonínský. „Našťastie zlatých medailistov v Tokiu nebolo veľa. To by tie mince museli byť menšie, aby na všetkých ostalo,“ dodal zlatý lukostrelec.

„Je to pre nás veľmi slávnostný pocit. Po olympiáde, ktorá to všetko spustila, je to taká čerešnička na torte,“ pochvaľovala si razbu mince Ivana Pešková – mamička a spoluhráčka Adama Pešku. „Je to úžasný pocit a je to pre mňa česť,“ dodal sám zlatý boccista.

„Tvorbu mince s Adamom Peškom som brala ako výzvu, pretože portréty často nerobím. Dúfam, že sa minca bude páčiť a stretne sa s úspechom,“ uviedla medailérka Ludmila Kracíková.

Ďakujeme za návštevu – bolo nám cťou!

Naprázdno nezostanú ani zlaté olympijské tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Vydanie ich mincí chystáme čo nevidieť…

Česká mincovna
Loading...