Slávnostná razba zlatej uncovej medaily na počesť Rádiu Slobodná Európa

2.6.2020

V piatok 29. mája prebehla slávnostná razba siedmej medaily Českej mincovne z cyklu "Príbehy našej histórie", ktorá je venovaná rozhlasovej stanici Slobodná Európa. Tá s rokom 2020 oslavuje jubilejné výročie 70 rokov od prvého vysielania do Československa. Ide o ďalší z radu cenných medailí venovaných zanedbávaným míľnikom českej histórie.

Rádio Slobodná Európa zastáva v československých dejinách druhej polovice 20. storočia dôležitú úlohu a v pamäti niekoľkých generácií je symbolom pre necenzurované a objektívne spravodajstvo. Bez preháňania možno povedať, že tvoria v československej histórii dôležitú demokratickú inštitúciu, ktorá stojí v opozícii voči komunistickému režimu. Aj preto sa Slovenská mincovňa rozhodla toto výročie zohľadniť razbou špeciálnej zlatej uncový medaily, ktorá by poctila prínos rozhlasovej stanice pre utváranie českej štátnosti.

Medaila sa tak zaradila ako siedma do série "Príbehy našej histórie", ktoré venovala Česká mincovňa pozoruhodným osobnostiam, činom a udalostiam, ktoré si zaslúžia pripomienku a zvečnenie v podobe unikátnych medailí z drahých kovov. Táto kolekcia obsahuje už medaily pripomínajúce skautské hnutie, Masarykovu univerzitu v Brne alebo najstaršie ZOO na území Českej republiky v Liberci. Posledný z radu je tak venovaná 70. výročiu prvého vysielania Rádia Slobodná Európa v roku 1950 z New Yorku do Československa.

Slávnostné razba prebehla v piatok 29. mája v Jablonci nad Nisou za účasti ako zástupcov Rádia Slobodná Európa, tak i Českej mincovne. "Sme poctení, že sme mohli byť svedkami slávnostné razby medaily, ktorá vznikla pri príležitosti 70. výročia prvého vysielania Rádia Slobodná Európa pre obyvateľov Československa. Tento rok oslavujeme tiež 25. výročie nášho príchodu do Českej republiky na základe pozvania od Václava Havla," uviedol prezident Rádia Slobodná Európa Jamie Fly.

Averzné strana medaila je dielom MgA. Martina Daska a zobrazuje mapu strednej Európy s motívom rádiových vlny Slobodnej Európy. Reverzný stranu potom zdobí portrét Ferdinanda Peroutky, ktorý si zapaľuje fajku a je obklopený opisom: VOLÁ HLAS SVOBODNÉHO ČESKOSLOVENSKA – FERDINAND PEROUTKA – PRVNÍ ŘEDITEL RFE. Uncová zlatá medaila je vyrobená v limitovanej edícii 100 ks a každá je ručne očíslovaná a opatrená certifikátom pôvodu.

Okrem zlatej uncovej medaily je Rádiu Slobodná Európa venovaná ešte zlatá štvrťuncová a strieborná. "Medaila je spomienkou na našich novinárov, ktorí rovnako ako tí súčasní prinášali slobodu a nádej svojim poslucháčom. Je to tiež poďakovanie slovenským obyvateľom, ktorí nás počúvali, podporovali a niektorí s nami už 25 rokov pracujú," dodal Fly.
 

Česká mincovna
Loading...