Mincovňa drží nový český rekord!

10.2.2022

Štrnásť miliónov korún v jednom kuse zlata s reliéfom národného symbolu Českého leva s nominálnou hodnotou 80 000,- novozélandských dolárov opatrený bezpečnostným prvkom. To je nový Český rekord sériovo vyrábaných mincí platný od stredy 9. februára 2022. Drží ho jablonecká Česká mincovňa a je pravdepodobne štvrtou na svete, ktorá takú veľkú mincu dokáže vyrobiť. Unikátna je minca práve aj hologramom.

Ako prvé razili desať kusov s hmotnosťou piatich kilogramov a v deň ich razby boli všetky predané. „Prvú extra ťažkú zlatú mincu sme razili v júni minulého roku a držíme za ňu prvý zápis do Českej knihy rekordov. Dnes sme najväčšiu hmotnosť sériovo vyrábanej mince poopravili na desať kilogramov. Lenže u nás to nie je pokus o rekord. My ju musíme vyraziť na prvú dobrú,“ uviedla hovorkyňa mincovne Lenka Klimentová. Dá sa podľa nej povedať, že ide o unikát razený touto technológiou široko-ďaleko nevídaný. V emisii je pripravených päť kusov a sú už investormi z Českej republiky zarezervované všetky.

Myšlienka raziť z rýdzeho zlata väčšie priemery ako obvyklých 90 milimetrov a vyššie hmotnosti než 1000 gramov vznikla zhruba pred štyrmi rokmi. Počas práce na vysokohmotnostnej minci pre ČNB v jabloneckej Českej mincovni zistili, že medzi investormi by o vyššie hmotnosti, ako sú obvyklé, bol záujem a táto cesta je perspektívna. Pre mincovňu to však znamenalo nielen zaobstarať si na zákazku vyrobený lis. Len testovanie spojené s výrobou a implementáciou hologramu na zlato si vyžiadalo veľký diel času.

„Vysokohmotnostné mince s hologramom razíme pomocou špeciálneho hydraulického lisu, ktorý bol skonštruovaný priamo na tento účel. Ide o jediný stroj svojho druhu na svete – žiadny iný lis nedisponuje takou konfiguráciou a technickými parametrami,“ vysvetlil výrobný riaditeľ Stanislav Bachtík s tým, že pre jeho rozmery a značnú hmotnosť preň v Českej mincovni museli vybudovať špeciálne pracovisko. Príprava razby bola extrémne zložitá a vlastná razba ešte zložitejšia, pretože sa pracuje aj s extrémnou silou stroja.Obrovský Český lev je úctyhodný nielen svojou hmotnosťou, ale opäť má aj najnovší bezpečnostný nanoprvok, razený hologram v tvare štítu umiestnený v dolnej časti reverznej strany mince. „Zatiaľ čo pozorovanie holografického ochranného prvku je veľmi ľahké,  jeho výroba je mimoriadne náročná, a tak ho nie je možné spoľahlivo napodobniť,“ dodáva šéf marketingu Jaroslav Černý.

Tento hologram je nielen ochranným prvkom, ale aj okrasným. Toto riešenie získalo svoje pomenovanie v anglickej slovnej hračke CZECH SECURITY CHECK.  Rovnako ako samotná minca je venovaný vyobrazeniu českého leva. K tomu, aby ste ochranný prvok uvideli, nepotrebujete žiadne špecializované zariadenie – je viditeľný voľným okom. Ďalej ho potom môžete preskúmať jednoduchými, bežne dostupnými pomôckami – lupou a ostrým bodovým svetlom, ktoré vám poskytne napríklad rozsvietený blesk mobilného telefónu. Po nasvietení pod určitým uhlom sa v štíte objaví skrytý „pohyblivý“ obrazec.Aj keď sú České levy primárne investičnými mincami, ich umelecké kvality sú nespochybniteľné. Autorom je už piaty rok mladý umelec Asamat Baltaev, ktorý patrí k najžiarivejším hviezdam českej medailérskej scény. „Jeho dielo vyniká mimoriadnymi detailmi a výškou reliéfu. Pre každý rok tvorí Českého leva v novom dizajne, dodala hovorkyňa mincovne.

Princíp výroby vysokohmotnostných mincí sa v podstate nelíši od postupu, ktorý sa používa pri razbe ich menších súrodencov. Všetko je však pochopiteľne väčšie, ťažšie a náročnejšie. Zatiaľ čo bežné razidlo váži okolo jednej polovice kilogramu, hmotnosť razidiel určených na výrobu rekordných mincí sa počíta na desiatky kilogramov. Obrábanie týchto nástrojov zaberie celé dni. Sily, ktoré sa používajú pri razbe obrovských mincí, sú astronomické – môžeme prezradiť, že lis vyvinie rovnaký tlak, ako keby ste na seba poskladali pár tisíc osobných automobilov.

Česká mincovna
Loading...