Česká mincovňa SK v Bratislave

16.6.2020

Česká mincovňa expanduje do zahraničia. Prezentáciou medaily prezidentky Zuzany Čaputovej slávnostne otvorila svoju pobočku v Bratislave.

15. júna (Bratislava) - Česká mincovňa z Jablonca nad Nisou otvorila svoju prvú zahraničnú pobočku. V Bratislave uviedla nový koncept predajne, v ktorej slávnostne predstavila pamätnú medailu slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Jej výrobcom je Mincovňa Kremnica, ktorá je na Slovensku partnerom Českej mincovne.


Po Prahe, Brne a Jablonci nad Nisou je Bratislava štvrtou kamennou predajňou, v ktorej Česká mincovňa ponúka svoje produkty. „Dlhodobo pozorujeme obľubu našich produktov u slovenských zákazníkov, a preto sme sa rozhodli sa im priblížiť a otvoriť našu prvú zahraničnú predajňu na Slovensku. „Slovenské hlavné mesto Bratislava pre nás bolo jasnou voľbou,“ vysvetľuje dôvody expanzie riaditeľ Českej mincovne Michal Drtina.

V Bratislavskej pobočke zákazníci nenájdu len mince a medaily Českej mincovne, ale aj jej partnera, Mincovne Kremnica. „Je nám veľkou cťou, že sme tu získali partnera z tých najpovolanejších - Mincovňa Kremnica, ktorá je jednou z najdlhšie fungujúcich mincovní na svete," dodáva Drtina.

Pri výstavbe slovenskej pobočky Českej mincovne sa  prvýkrát použil nový koncept vystavovania tovaru, ktorý umožňuje zákazníkom zážitkovú prehliadku produktov z menšej vzdialenosti. Využíva pri tom špeciálne podstavce, ktoré sa vyrábajú na 3D tlačiarni. Predajňa je ďalej vybavená multimediálnou obrazovkou a špeciálnymi lustrami, ktoré vznikli v spolupráci so spoločnosťou Preciosa.

„Naším dlhodobým cieľom je poskytnutie čo najväčšieho servisu zákazníkom pri výbere tovaru. Vďaka novému konceptu im naše produkty ešte viac priblížime a ukážeme v tom najlepšom svetle, a preto ho chceme v budúcnosti preniesť aj do našich českých pobočiek“ hovorí Drtina.

Slávnostného otvorenia predajne sa dnes zúčastnili riaditeľ odboru protokolu Kancelárie prezidentky slovenskej republiky Roman Roth, veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska Karol Mrva, riaditeľ Českej mincovne Michal Drtina a riaditeľ Mincovne Kremnica Vlastimil Kalinec.

Pri príležitosti prvého výročia inaugurácie prezidentky Zuzany Čaputovej bola uvedená do predaja jej vlastná pamätná medaila. Tá je vydaná v limitovanej emisii 300 kusov v zlatom vyhotovení a 500 kusov v striebre. Autorom averznej strany s portrétom prezidentky je Štefan Novotný, reverznú stranu s motívom Prezidentského paláca vytvoril Martin Sabol. Výrobcom medaily je Mincovňa Kremnica.

***

Česká mincovňa sídliaca v Jablonci nad Nisou je tradičným českým výrobcom a predajcom pamätných mincí a medailí už 27 rokov. Nadviazala tak na dlhoročnú tradíciu razby mincí na území Čiech, Moravy a Sliezska. Po celý čas svojej existencie je výhradným dodávateľom obežných a pamätných mincí pre potreby Českej národnej banky. Je jedinou tuzemskou mincovňou oprávnenou raziť mince pre centrálnu banku. Razí vlastné emisie pamätných medailí, replík historických mincí, žetónov a zaoberá sa tiež sporením do zlata. Česká mincovňa vyrobila 130 kg zlatú mincu, ktorá je druhou najväčšou svojho druhu na celom svete! Ide o zlatú mincu s nominálnou hodnotou 100 000 000 Kč, ktorú emitovala ČNB k 100. výročiu česko-slovenskej koruny.

Česká mincovna
Loading...